«Ժողովուրդ». ՔՊ-ի ներսում պաշտոնների բաժանման գործընթաց է առանց Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության
««Ժողովուրդ» օրաթերթի աղբյուրները փոխանցում են, որ այս օրերին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ներսում պաշտոնների բաժանման գործընթաց է, սակայն առանց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության:
Մասնավորապես, մեր տեղեկություններով՝ քննարկումների ժամանակ ՔՊ-ականները ներկայացնում են իրենց հավակնությունները, որը ներկայացվում է խմբակցության ներկայիս ղեկավար Լիլիթ Մակունցին, վերջինս էլ այդ մասին տեղեկացնում է Նիկոլ Փաշինյանին:
Եվ այսպես, քանի որ Մակունցը գնալու է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան, խմբակցության ղեկավարի պաշտոնի համար հավակնություններ են հայտնել պատգամավորներ Հայկ Կոնջորյանն ու Արփի Դավոյանը, չնայած վերջինիս թեկնածությանը խմբակցությունում այնքան էլ կողմ չեն: Դավոյանին դիտարկել են անգամ որպես ԱԺ կին փոխնախագահի թեկնածու:
Մյուս թեժ պայքարը ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար է, հավակնորդներն էլ՝ Արարատ Միրզոյանը, Ալեն Սիմոնյանը և Սուրեն Պապիկյանը, ու, կարծես թե, ավելի հակված են այն մտքին, որ կրկին Արարատ Միրզոյանը կլինի խորհրդարանի խոսնակը:
ԱԺ փոխնախագահ կարող է դառնալ նաև Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը, ում թեկնածությունը արտաքին գործերի նախարարի կամ փոխնախարարի այնքան էլ չի ընկալվել, և որոշում է կայացվել բավարարվել ԱԺ փոխնախագահի աթոռը նրան տալով: Իսկ, ահա, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը կարող է ղեկավարել Վլադիմիր Վարդանյանը:
Սակայն ինչպես նշեցինք, սրանք ընդամենը քննարկումներ են թիմի ներսում, և այն հավակնություններն են, որոնք ունեն ՔՊ-ականները: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը դեռ լուռ հետևում է իրադարձություններին և կապ է պահում միայն Լիլիթ Մակունցի հետ»։

«Жоховурд»: В партии «Гражданский договор» заняты распределением должностей
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в правящей партии «Гражданский договор» начался процесс распределения должностей, но без участия и.о. премьер-министра Никола Пашиняна.
«В частности, по нашим сведениям, во время обсуждений члены партии «Гражданский договор» предъявляют свои притязания нынешнему руководителю фракции Лилит Макунц, которая сообщает об этом Николу Пашиняну.
И поскольку Макунц собирается уехать в США послом Армении, на пост руководителя правящей фракции в парламенте претендуют депутат Айк Конджорян и Арпи Давоян, хотя от кандидатуры последней во фракции не в восторге. Кандидатура Давоян даже рассматривалась в качестве женщины – вице-спикера парламента.
Активная борьба развернулась также за должность председателя парламента. На этот пост претендуют Арарат Мирзоян, Ален Симонян и Сурен Папикян. Однако в партии больше склоняются к тому, чтобы Арарат Мирзоян остался на этом посту.
Вице-спикером парламента может стать также руководитель комиссии по внешним связям Рубен Рубинян, чья кандидатура на пост главы МИД или замминистра была не очень воспринята. Посему принято решение ограничиться передачей ему должности вице-спикера. А комиссию по внешним отношениям может возглавить Владимир Варданян.
Однако, это всего лишь обсуждения в команде и притязания членов партии «Гражданский договор». И.о. премьер-министра Никол Пашинян пока молча следит за обсуждениями внутри партии и поддерживает связь только с Лилит Макунц», - пишет газета.