ԱՄՆ-ում հայտնել են կորոնավիրուսով վարակման նոր եղանակի մասին
Վաշինգտոնի համալսարանի բժշկական դպրոցի գիտնականները կորոնավիրուսի բջիջների ներափանցման այլընտրանքային տարբերակ են գտել. վիրուսը միշտ չէ, որ օրգանիզմ է մտնում ACE2 ընկալիչների միջոցով:
Համապատասխան տեղեկատվությունը հրապարակված է հաստատության կայքում:
Ինչպես պարզել են մասնագետները, մուտացիայի շնորհիվ կորոնավիրուսը կարող է չօգտագործել ACE2 ընկալիչները (անգիոտենզին փոխակերպող ֆերմենտ)՝ մարդու մարմնին ներթափանցելու համար:
«Այս հայտնագործությունը ցույց է տալիս, որ վիրուսը ի վիճակի է անսպասելիորեն փոխվել և գտնել մարմինը վարակելու նոր ուղիներ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ գիտնականների մեծ մասն աշխատում է պրիմատների երիկամների բջիջների հետ, բայց նոր ուսումնասիրության մեջ օգտագործվում են մարդու թոքային բջիջներ, ներառյալ քաղցկեղային բջիջները, որոնք չունեն ACE2:

В США сообщили о новом способе инфицирования коронавирусом
Ученые из Медицинской школы Вашингтонского университета нашли альтернативный вариант проникновения коронавируса в клетки: чтобы попасть в организм, вирусу не всегда требуются рецепторы ACE2.
Соответствующая информация приводится на сайте учреждения.
Как выяснили специалисты, благодаря мутации коронавирус может не использовать рецепторы ACE2 (ангиотензинпревращающий фермент) для того, чтобы попасть в организм человека.
«Это открытие показывает, что вирус способен меняться неожиданно и находить новые пути инфицирования организма», — говорится в сообщении.
Авторы исследования отмечают, что большинство учёных работают с клетками почек приматов, однако в новом исследовании использованы клетки лёгких человека, в том числе раковые, у которых нет ACE2.
Как уточняется, данные клетки также оказались восприимчивы к мутировавшему вирусу, выращенному в лаборатории.