Տեղեկատվական ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան. ՄԻՊ-ը հրավիրում է Միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունը (Տեսանյութ)
30/06/2021 13:07
Ադրբեջանը շարունակում է Արցախի ժողովրդի դեմ ագրեսիան՝ տեղեկատվական ահաբեկչությամբ հոգեբանական ճնշում գործադրելով Արցախում ապրող մարդկանց վրա։ Նպատակը մեկն է՝ հայաթափել Արցախը՝ տարբեր մեթոդներով վախ, հուսահատություն և հոգեբանական ճնշվածություն տարածելով Արցախում ապրող մարդկանց շրջանում, այս մասին հայտարարել է Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«Եթե մինչ այդ զանգում էին մեր բնակիչներին ու առաջարկում գնել խանութներն ու բնակարանները, այժմ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում ակտիվացել է «Խանքենդի/Ստեփանակերտ» էջը, որը հստակորեն իրականացնում է արդբեջանական քարոզչամեքենայի պատվերները։ Վերջին գրառմամբ էլ Ստեփակերտի ինքնահռչակ պատգամավորը ներկայացնում է իր գոյություն չունեցող գրասենյակի կոնտակտները՝ իբր թե ակնկալելով, որ Արցախի բնակիչները կդիմեն իրեն։ Սա ադրբեջանական իշխանությունների հերթական մանիպուլյացիան ու երկակի խաղն է՝ միջազգային հանրության առջև հանդես գալ խաղաղասերի դիմակով, իսկ երկրի ներսում սեփական հասարակությանը սնել հայատյացությամբ։
Էջի բովանդակային ուսումնասիրությունը հստակ ցույց է տալիս, որ այն համակարգվում է Ադրբեջանի պետական մարմինների կողմից և նպատակ է հետապնդում տեղեկատվական տեռորի միջոցով հոգեբանական ճնշում գործադրել Արցախի բնակիչների վրա, իսկ էջի գրառումների տակ մեկնաբանությունները լցված են հայատյացության, հայերի նկատմամբ ատելության խոսքի մեծ ծավալով։
Ազգային անվտանգության մարմինները պետք է գործադրեն անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցները էջի տարածումը մեր բնակչության շրջանում խլացնելու և մեր բնակչության հոգեբանական անձեռնմխելիությունը ապահովելու համար։
Միջազգային կազմակերպությունների ուշադրություն եմ հրավիրում այս հարցին․ սա Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչություն է, Արցախի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության բաղադրիչ։
Հարգելի՛ հայրենակիցներ, պետք չէ տրվել ադրբեջանական մանիպուլյացիաներին, որևէ դեպքում հավանություն (like) մի դրեք էջին, ինչի հետևանքով դուք անընդհատ ստանալու եք տվյալ էջով տարածվող խաբեություն պարունակող և մոլորության մեջ գցող տեղեկատվությունը։
Անհրաժեշտ է որքան հնարավոր է շատ բողոքարկել (Report) էջը, որպեսզի կասեցվի դրա տարածումը մեր օգտատերերի շրջանում։ Բողոքարկման քայլերը կից տեսանյութում», - նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Азербайджан продолжает агрессию против народа Арцаха, используя информационный терроризм – омбудсмен Арцаха
30/06/2021 18:28
Азербайджан продолжает агрессию против народа Арцаха, используя информационный терроризм и оказывая психологическое давление на проживающих в Арцахе людей посредством информационного терроризма. Цель одна – изгнать армян из Арцаха, посеяв страх, отчаяние и психологическое давление среди людей, живущих в Арцахе. Об этом заявил Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«Если раньше нашим жителям звонили и предлагали купить у них магазины и квартиры, то теперь в социальной сети Facebook активирована страница «Ханкенди / Степанакерт», которая явно выполняет заказы азербайджанского агитпропа. В последнем посте самопровозглашенный депутат Степанакерта представляет контакты своего несуществующего офиса, якобы ожидая, что к нему обратятся жители Арцаха. Это очередная манипуляция и двойная игра властей Азербайджана: предстать перед мировым сообществом под миролюбивой маской, а внутри страны собственное общество пичкать армянофобией».
Изучение содержания этой страницы четко показывает, что она координируется государственными органами Азербайджана и преследует цель оказать давление на жителей Арцаха, используя информационный терроризм, а комментарии под записями на странице полны армянофобии, риторики ненависти к армянам.
Органы национальной безопасности должны предпринять необходимые технические меры, чтобы заглушить распространение страницы среди наших жителей и обеспечить психологическую неприкосновенность нашего населения.
Обращаю внимание международных организаций на этот вопрос. Это психологический террор, осуществляемый Азербайджаном, составная часть скоординированной политики этнической чистки против армян Арцаха.
Дорогие соотечественники, не нужно поддаваться азербайджанским манипуляциям, ставить "like" на этой странице, в результате чего вы постоянно будете получать содержащие обман и вводящие в заблуждение сведения, которые распространяются через эту страницу», - отметил омбудсмен Арцаха.