Կանադայում ռեկորդային շոգը տասնյակ մարդկանց մահվան պատճառ է դարձել
Կանադայում տասնյակ մարդիկ են մահացել ռեկորդային շոգի պատճառով: Այսպիսով, Բրիտանական Կոլումբիա նահանգում երկու օրվա ընթացքում գրանցվել է հանկարծակի մահվան շուրջ 70 դեպք, հաղորդում է BBC-ն:
Երկրում այս շաբաթ գրանցվել է ռեկորդային 49.5C ջերմաստիճան: Մինչ այս շաբաթ Կանադայում ջերմաստիճանը երբեք չի գերազանցել 45 աստիճանը:
Լիտտոն գյուղի բնակիչներից մեկը լրագրողներին պատմել է, որ «գրեթե անհնար է» դուրս գալ փողոց:
«Մենք փորձում ենք հնարավորինս ներսում մնալ: Ես նկատի ունեմ, որ մենք սովոր ենք ջերմության, և դա չոր ջերմություն է, բայց 30 աստիճանը շատ է տարբերվում 47-ից», - ասել է նա:
Մոտակա Բուռնաբի քաղաքում ոստիկանությունը հայտնել է, որ արձագանքել է 25 հանկարծակի մահվան դեպքերին՝ ավելացնելով, որ շատերը տարեցներ են:
«Ենթադրվում է, որ շոգը մահվան դեպքերի մեծ մասի նպաստող գործոն է», - ասված է գործակալության հայտարարության մեջ:

Рекордная жара в Канаде вызвала десятки смертей
В Канаде из-за рекордной жары умерли десятки людей. Так, в провинции Британская Колумбия за два дня было зафиксировано около 70 случаев внезапной смерти сообщает ВВС.
На этой неделе в стране зафиксировали рекордную температуру 49.5C. До этой недели температура в Канаде никогда не превышала 45 градусов.
Жительница села Литтон рассказала журналистам, что выйти на улицу было "почти невозможно".
«Мы стараемся как можно больше оставаться в помещении. Я имею в виду, мы привыкли к жаре, и это сухая жара, но 30 градусов значительно отличается от 47", - сказала она.
В соседнем городе Бернаби полиция заявила, что реагировала на 25 случаев «внезапной смерти», добавив, что многие из них были пожилыми людьми.
«Считается, что жара является фактором, способствующим большинству смертей», - говорится в сообщении агентства.