«ԵԽ-ում կասեցնել Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունը, կալանքներ դնել Ալիևների բանկային հաշիվների վրա». Նաիրա Զոհրաբյանն առաջարկում է կոնկրետ պատժամիջոցներ կիրառել (Տեսանյութ)
30/06/2021 11:35
Ադրբեջանը շարունակում է չընդունել, որ գերեվարված անձիք ռազմագերիներ են և շարունակում է մեր ռազմագերիների դատավարությունը, որոնց առաջադրված են ծանրագույն մեղադրանքներ՝ նախատեսելով 14-20 տարի, իսկ որոշ դեպքերում նաև ցմահ ազատազրկում: ԱԺ-ում այս մասին ասաց պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
Նա նաև ընդգծեց ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումը՝ գերեվարված անձանց վերադարձի մասին քննարկում կարող է լինել միայն այն դեպքում, եթե Հայաստանը ճանաչի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը՝ Արցախի գրավյալ 75 տոկոսը ներառյալ:
Զոհրաբյանը խորհրդարանին առաջարկեց Ադրբեջանի հանդեպ կիրառել կոնկրետ պատժամիջոցներ.
«Եվրոպայի խորհրդում պետք է կասեցվի Ադրբեջանի պատվիրակության լիազորությունը: Նավալնու «պռիչոսկան» խառնվում է, Եվրոպայի խորհուրդը Ռուսաստանի հանդեպ պատժամիջոց է կիրառում, Ռուսաստանին զրկում է ձայնի իրավունքից: Կալանքներ պետք է դրվեն Ալիևի, նրա կլանի և ընտանիքի բանկային հաշիվների վրա: Դա մենք կարող ենք անել: Դիմում եմ խորհրդարանին՝ միասնական հայտարարությամբ, ուղերձով դիմել միջազգային կառույցներին և նշել կոնկրետ պատժամիջոցներ, այլապես շատ երկար ենք սպասելու մեր տղաներին»:

«Приостановить полномочия делегации Азербайджана в СЕ, наложить арест на банковские счета Алиева» – Наира Зограбян предлагает ввести санкции против Азербайджана
30/06/2021 12:25
Азербайджан не признает, что армянские пленные являются военнопленными и продолжает суд над нашими военнопленными, которым предъявлены обвинения в тяжких преступлениях, за которые предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок 14-20 лет, а в некоторых случаях даже пожизненный срок. Об этом заявила сегодня в парламенте депутат Наира Зограбян.
Она также подчеркнула позицию азербайджанской стороны – обсуждение о возвращении пленных может состояться только в том случае, если Армения признает территориальную целостность Азербайджана – включая 75% оккупированных территорий Арцаха.
Наира Зограбян предложила парламенту ввести конкретные санкции против Азербайджана.
«Полномочия делегации Азербайджана в Совете Европы должны быть прекращены. Когда у Навального портится «прическа», Совет Европы применяет санкции против России, лишает Россию права голоса. На банковские счета Алиева, его клана и семьи должен быть наложен арест. Мы можем сделать это. Призываю парламент обратиться с единым заявлением, посланием к международным структурам и отметить конкретные санкции, в противном случае нам еще долго придется ждать наших парней», - сказала Наира Зограбян.