2021-ին կանխատեսվում է  6 տոկոս տնտեսական աճ. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե 2021 թվականի համար կանխատեսվում էր 3,2 տոկոս տնտեսական աճ, բայց տնտեսական աճի կանխատեսումները վերանայվում են դեպի վերև:
«Հիմա կանխատեսվում է 6 տոկոս տնտեսական աճ, բայց կարևոր է, որ մենք այդ ցուցանիշներին զուգահեռ իրականացնում ենք պետական բյուջեի եկամտային մասի հավաքագրումներն ու այդ առումով ունենք կիսամյակի գերակատարում», - ասաց Փաշինյանը:
ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ առաջին կիսամյակի ընթացքում հարկային եկամուտների հավաքագրումը կազմել է ավելի քան 750 միլիարդ դրամ:
«Կարող ենք ասել, որ առաջին կիսամյակի համար մենք ունենք 52, 5 միլիարդ դրամի գերակատարում», - ասաց Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանն էլ ասաց, թե նոր կանխատեսումների լույսի ներքո կքննարկեն՝ ինչպիսին կլինեն զարգացումները տնտեսության ճյուղային կառուցվածքի տեսակետից:
«Այդ 6 տոկոս տնտեսական աճի կանխատեսման հիմքում դրված է այն տրամաբանությունը, որ մենք միջակայքում կարող ենք ունենալ հարկային լրացուցիչ եկամուտների 43-ից մինչև 77 միլիարդ դրամ, բայց դա ճշգրտման անհրաժեշտություն ունի», - ասաց Ջանջուղազյանը:

В 2021 году прогнозируется 6% экономический рост – Никол Пашинян
Сегодня на заседании правительства и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что в 2021 году прогнозировался 3,2% экономический рост, но прогнозы пересматриваются в сторону повышения.
«Сейчас прогнозируется 6% экономический рост, но важно то, что параллельно с этими показателями мы пополняем доходную часть бюджета и в данном плане перевыполнили план», - сказал Никол Пашинян.
Председатель Комитета государственных доходов отметил, что за первое полугодие сбор налоговых доходов превысил 750 млрд. драмов.
«Можем констатировать, что за первое полугодие мы перевыполнили план на 52, 5 млрд. драмов», - сказал Эдвард Ованнисян.
И.о. министра финансов Атом Джанджугазян заявил, что в свете новых прогнозов нужно обсудить, как будет развиваться экономика с точки зрения отраслевых структур.
«В основе прогноза 6% экономического роста заложена логика, согласно которой мы можем иметь в промежутке дополнительные налоговые доходы от 43 до 77 млрд. драмов, но это нуждается в уточнении», - сказал Атом Джанджугазян.