Եգիպտոսի ԱԷԿ-ի վարչությունը կարգավորող մարմնին է հանձնել «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի կառուցման թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթը
Եգիպտոսի ատոմային էլեկտրակայանների վարչությունը (NPPA) Եգիպտոսի միջուկային և ճառագայթային կարգավորման մարմնին (ENRRA) «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի 1-ին և 2-րդ բլոկների կառուցման թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթ է ներկայացրել: Սա «Էլ-Դաբաա» ԱԷԿ-ի ծրագրի իրականացման կարևոր փուլն է: Թույլտվությունը տալուն պես, կողմերը կկարողանան շարունակել լայնածավալ շինարարությունը:
«Քաղաքական ղեկավարության հովանու ներքո Եգիպտոսի ատոմային ծրագրի գործարկումից ի վեր մենք բոլոր ջանքեր ենք գործադրել ծրագրի զարգացման հետ կապված պարտավորությունները հետևողականորեն կատարելու համար: Փաստաթղթերի փոխանցմանը նախորդել է Ատոմային էլեկտրակայանների վարչության և ԱՍԷ ԲԸ-ի (Ռոսատոմի ինժեներական բաժին) համատեղ աշխատանքը `լիցենզիայի փաստաթղթերը վերջնական տեսքի բերելու համար: Այսօր մենք հպարտ ենք, որ ավարտեցինք այս աշխատանքը ՝ կատարված ամենաբարձր որակի չափանիշներին համապատասխան, ինչպես նաև տեղական և միջազգային պահանջները բավարարելու համար», - ասաց Ատոմային էլեկտրակայանների վարճության տնօրենների խորհրդի նախագահ Ամգեդ Ալ-Վաքիլը:
«Ռուսաստանի և Եգիպտոսի մասնագետների համակարգված ջանքերի շնորհիվ արագ լուծում ստացավ փաստաթղթերը համակարգելու, EPC պայմանագրի տեխնիկական պահանջները հաշվի առնելու և տեղանքի պայմաններին հարմարվելու դժվար գործը», - ասաց ԱՍԷ ԲԸ Եգիպտոսում նախագծի փոխնախագահ Գրիգորի Սոսնինը:

Управление по АЭС Египта передало регулятору пакет документов, необходимых для получения разрешения на сооружение АЭС «Эль-Дабаа»
Управление по атомным электростанциям Египта (NPPA) передало пакет документов Управлению по ядерному и радиологическому регулированию Египта (ENRRA), необходимых для получения разрешения на сооружение блоков №1 и №2 АЭС «Эль-Дабаа». Это важная веха в реализации проекта АЭС «Эль-Дабаа». Как только разрешение будет выдано стороны смогут приступить к полномасштабному строительству.
«С момента запуска египетского атомного проекта под эгидой политического руководства мы неустанно прилагаем все усилия для последовательного выполнения обязательств, связанных с развитием проекта. Передаче документации предшествовала совместная работа Управления по атомным электростанциям и АО АСЭ (Инжиниринговый дивизион Росатома) по финализации лицензионной документации. Сегодня мы гордимся завершением этой работы, выполненной в соответствии с высочайшими стандартами качества, а также соблюдением местных и международных требований», – сказал Амгед аль-Вакиль, председатель совета директоров Управления по атомным электростанциям.
«Благодаря скоординированным усилиям российской и египетской команд была оперативно решена непростая задача по согласованию документации с учетом технических требований EPC-контракта и адаптации к условиям площадки», – отметил Григорий Соснин, вице-президент по проекту в Египте АО АСЭ.