ՄԻՊ-ը ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարին է ներկայացրել գերիների վերադարձի հրատապության ու սահմանային բնակիչների իրավունքների խախտումների հարցերը
02/07/2021 12:18
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը Ստրասբուրգում հանդիպում է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ պաշտպանը հանձնակատարին է ներկայացրել Ադրբեջանից հայկական կողմի գերիների անհապաղ վերադարձի հրատապությունը՝ ներկայացնելով փաստեր այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը գերիներին պահում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտումներով։
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է ադրբեջանական զինծառայողների կողմից ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների կոպիտ խախտումները, Սյունիքում ու Գեղարքունիքում փաստահավաք աշխատանքների արդյունքները։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև քրեակատարողական հիմնարկներում, հոգեբուժարաններում և ազատությունից զրկման մյուս վայրերում մարդու իրավունքների վիճակը, ինչպես նաև երեխաների, կանանց, հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հարցեր:

Омбудсмен Армении представил комиссару СЕ по правам человека срочность вопроса возвращения армянских военнопленных
Защитник прав человека Армении Арман Татоян в Страсбурге встретился с комиссаром Совета Европы по правам человека Дуньей Миятович.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, Татоян представил комиссару срочность вопроса возвращения пленных из Азербайджана, представив факты, что азербайджанская сторона удерживает пленных, грубо нарушая все международных требования по правам человека.
Арман Татоян представил грубые нарушения прав жителей приграничных районов Армении со стороны азербайджанских военнослужащих, результаты работ по сбору фактов в Сюнике и в Гегаркунике.
В ходе встречи стороны обсудили и состояние прав человека в уголовно-исполнительных учреждениях, психиатрических учреждениях и в других местах лишения свободы, а также вопросы защиты прав детей, женщин и лиц с ограниченными возможностями.