Արցախի հարցում Փաշինյանի հայտարարած՝ «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքը համաձայնեցված չէ Մինսկի խմբի համանախագահ ոչ մի երկրի հետ. Աշոտյան
03/07/2021 13:43
Հունիսի 21-ին կապիտուլյանտն իր «հրապարակ փարթիի» ժամանակ ասաց, որ արցախյան հարցի շուրջ բանակցությունները պետք է շարունակել «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի ներքո։ Կյանքը ցույց տվեց, որ երբ անհայրենիք մարդը զբաղվում է Արցախի հարցով, ՀՀ-ի անունից արտաբերվող դիրքորոշումներն առանց խորհրդակցելու, համաձայնեցնելու Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ, այդ ամենը մեզ համար ավարտվում է ֆիասկոյով, մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց «Հանրապետական» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը՝ խոսելով ՀՀ ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների մասին։
«Ավելի քան համոզված եմ, որ արցախյան հարցի հետ կապված անհայրենիք սրիկայի վերջին մոգոնումները, թե բանակցությունները պետք է շարունակվեն «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքով, համաձայնեցված չեն Մինսկի խմբի համանախագահ ոչ մի երկրի հետ։ Սա նշանակում է, որ հերթական անգամ Փաշինյանը փորձելու է արցախյան խնդրով խաղալ մի խաղ, որտեղ չի ունենալու միջազգային բանակցային հանրության աջակցությունը։
Աշոտյանն այս ամենը շատ վտանգավոր համարեց, նշելով, որ շատ մեծ է միջազգային հանրության մոտ գայթակղությունն արցախյան հարցը դե ֆակտո լուծված համարելու։
«Այս ամենը հիմք են տալիս ենթադրելու, որ Հայաստանում քաղաքական գործընթացները շարունակելու են եռալ։ Եվ այն փաստը, որ խորհրդարանում կարող են հայտնվել երկու ուժեղ ընդդիմադիր ուժեր, ընդամենն ընդգծում է այն հնարավորությունը, որ Հայաստանում փողոցային պայքարը շարունակվելու է», - ասաց Աշոտյանը։

Объявленный Пашиняном в вопросе Арцахе принцип «отделение ради спасения» не согласован ни с одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – Армен Ашотян
03/07/2021 15:34
Капитулянт во время своей «вечеринки на площади» 21 июня заявил, что переговоры вокруг вопроса Арцаха должны продолжаться по принципу «отделение ради спасения». Жизнь показала, что когда человек без родины занимается вопросом Арцаха, не проконсультировавшись, не согласовав со странами Минской группы ОБСЕ высказываемые от имени Армении позиции, все это заканчивается для нас полным фиаско, заявил сегодня на пресс-конференции заместитель председателя Республиканской партии Армения (РПА) Армен Ашотян, касаясь внутриполитических и внешнеполитических развитий Армении.
«Более чем уверен, что последние связанные с Арцахом измышления мерзавца без родины о том, что переговоры должны продолжаться по принципу «отделение ради спасения», не согласованы ни с одной из стран стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Это значит, что Пашинян в очередной раз попытается в вопросе Арцаха играть в игру, в которой международное сообщество его не поддержит», - заявил Армен Ашотян.
Он посчитал все это очень опасным, отметив, что у международного сообщества есть большой соблазн считать карабахский конфликт де-факто решенным.
«Все это дает основание предполагать, что политические процессы в Армении продолжат бурлить. И тот факт, что в парламенте могут оказаться две сильные оппозиционные силы, всего лишь подчеркивает возможность, что уличная борьба продолжится в Армении», - сказал Армен Ашотян.