Երևանը Բաքվին է փոխանցել Ֆիզուլիի ու Զանգելանի ականապատման քարտեզները, Ադրբեջանը կվերադարձնի 15 գերիների
03/07/2021 22:13
Հայաստանն Ադրբեջանին է տրամադրել Ղարաբաղի Ֆիզուլիի և Զանգելանի շրջաններում տեղադրված ականների քարտեզները, հայտնում են Ադրբեջանի ԱԳՆ-ից:
«Հուլիսի 3-ին Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնության նախաձեռնությամբ Ադրբեջանին է տրամադրել Ֆիզուլիի և Զանգելանի շրջաններում տեղադրված շուրջ 92 հազար հակատանկային և հակահետևակային ականների քարտեզներ», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանական կողմը շնորհակալություն է հայտնել Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատար Ռուստամ Մուրադովին՝ քարտեզները ձեռք բերելու հարցում միջնորդելու համար:
Ըստ Բաքվի գնահատականի՝ ականադաշտերի քարտեզների ձեռքբերումը կփրկի տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների կյանքեր, այդ թվում՝ սակրավորների, կարագացնի Ղրաբաղում շինարարական և վերակառուցման նախագծերի իրականացումը, ինչպես նաև ներքին տեղահանված անձանց վերադարձի գործընթացը:
«Որպես մարդասիրական քայլ՝ ադրբեջանական կողմը Հայաստանին է հանձնել հայկական ծագմամբ 15 մարդու, որոնք դատարանի որոշմամբ ազատազրկման էին դատապարտվել և որոնց պատժի ժամկետը լրացել է», - հայտնում են Ադրբեջանի արտգործնախարարությունից:

Ереван передал Баку карты 92 тысяч мин в Физули и Зангилане, Азербайджан вернул 15 пленных
Армения предоставила Азербайджану карты мин, установленных в Физулинском и Зангиланском районах в Карабахе, сообщил азербайджанский МИД.
«Армения 3 июля по инициативе РФ предоставила Азербайджану карты примерно 92 тысяч противотанковых и противопехотных мин, установленных в Физулинском и Зангиланском районах», - говорится в сообщении.
Азербайджанская сторона выразила благодарность Рустаму Мурадову, командующему российским миротворческим контингентом в Карабахе за посредничество в получении карт.
По оценке Баку, получение карт минных полей спасет жизни десятков тысяч граждан, в том числе, сапёров, ускорит реализацию проектов строительства и реконструкции в Карабахе, а также процесс возвращения вынужденных переселенцев.
«В качестве гуманного шага азербайджанская сторона передала Армении 15 человек армянского происхождения, приговоренных решением суда к лишению свободы, и срок назначенного наказания которых истек», - отметили в МИД.