Յուրաքանչյուրիս պարտքն է հարգել Սահմանադրությունը՝ բարելավելով և կատարելագործելով այն. Արմեն Սարգսյանի ուղերձը
05/07/2021 11:02
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Սահմանադրության օրվա առթիվ, որում ասված է․
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, այսօր Սահմանադրության օրն է:
Յուրաքանչյուր ժողովուրդ իր կյանքը, պետականությունը կառուցում է իր սեփական արժեհամակարգի հիման վրա: Հնուց ի վեր մեր ժողովուրդը դավանել է երկու հիմնական կարևոր արժեք՝ ազատությունը և արդարությունը: Դրանց վրա են խարսխված եղել տարբեր ժամանակներում ընդունված մեր բոլոր սահմանադրությունները:
Այդ արժեքներն ուղղակիորեն արտացոլված են գործող Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներում.
«Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետությունն ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է...
Հոդված 2. Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին...
Հոդված 3. Հայաստանի Հանրապետությունում մարդը բարձրագույն արժեք է...»:
Վերոնշյալ սկզբունք-կարգավորումներից բացի, Սահմանադրությունը ոչ թե ստատիկ, այլ՝ դինամիկ փաստաթուղթ է: Այն պետք է համապատասխանի օրվա մարտահրավերներին և ուղղված լինի վերոնշյալ անփոփոխելի դրույթներով ամրագրված սկզբունքների իրագործմանը:
Յուրաքանչյուրիս պարտքն է հարգել Սահմանադրությունը՝ անհրաժեշտության դեպքում բարելավելով և կատարելագործելով այն:
Մեր պետականության պատմության ընթացքում ընդունված յուրաքանչյուր սահմանադրություն նշանավորել է մի նոր էջ մեր պետության կյանքում:
Այսօր մենք ապրում ենք բարդ ժամանակներում: Ստանդարտ լուծումներին զուգահեռ՝ անհրաժեշտություն կա նաև ոչ ստանդարտ քայլեր ձեռնարկել՝ հաղթահարելու առկա բազմաշերտ և բազմաբաղադրիչ ճգնաժամը:
Այսօր կարիք ունենք նախապատրաստելու անհրաժեշտ հիմք մեր պետության կյանքում նոր էջ բացելու համար: Վերջին երեք տարիներն ավելի ակնհայտ դարձրեցին, որ գործող Սահմանադրության առանձին դրույթներ չեն նախատեսում լավագույն լուծումները մեր երկրի ու հասարակության առաջ ծառացած բոլոր մարտահրավերներին և ճգնաժամերին արագ, լիարժեք ու հավասարակշռված արձագանքելու համար:
Հետևաբար, գիտակցելով Սահմանադրության, որպես ամբողջական փաստաթղթի կենսական կարևորությունը յուրաքանչյուրիս և ողջ երկրի համար, անհրաժեշտություն կա կատարելագործել այն, դարձնել երկրի ապագային միտված, մեր պետական և ազգային շահերից բխող առաջնահերթություններին առավել համահունչ՝ միաժամանակ, անվերապահորեն հավատարիմ մնալով Սահմանադրության անփոփոխելի հոդվածներով ամրագրված սկզբունքներին:
Ի վերջո, Սահմանադրությունը պետք է ոչ միայն հռչակի այդ հիմնարար սկզբունքները, այլև ունենա դրանք պաշտպանելու և կյանքի կոչելու բավարար գործուն կառուցակարգեր:
Աշխատանքը մեր պետականության ամրապնդման ուղղությամբ պետք է լինի շարունակական: Իսկ այսօր առավել ևս պետք է լինենք միասնական, կարգապահ ու աշխատասեր, զինվենք դժվարությունները հաղթահարելու համառությամբ, Հայրենիքի հանդեպ սիրով ու լավատեսությամբ:
Պետք է անենք առավելագույնը պետականության պահպանման, մեր ազգային ինքնության վերաիմաստավորման, ազգային գաղափարախոսության սահմանման և հաջորդ սերունդներին արժանապատիվ ապագա ապահովելու համար:
Մայր Օրենքի հանդեպ հարգանքը, դրանով մեր իրավունքներին տեր լինելը և, միաժամանակ, մեր պարտականությունները կատարելն այդ գործընթացների անբաժանելի մասն են»։

It is the duty of every one of us to respect the Constitution by improving and perfecting it: Armen Sarkissian's message on the Constitution Day
05/07/2021 11:12
Armenia's President Armen Sarkissian addressed a message on the Constitution Day.
Every nation builds its life and statehood based on its system of values. Our people have long believed in two basic values: freedom and justice. All our constitutions adopted at different times were anchored on these notions.
The immutable articles of the current Constitution directly reflect these values.
Article 1. The Republic of Armenia is a sovereign, democratic, social state governed by the rule of law.
Article 2. In the Republic of Armenia, the power belongs to the people.
Article 3. The human being shall be the highest value in the Republic of Armenia.
Besides the above-mentioned principles-regulations, the Constitution is not a static but a dynamic document. It must meet the challenges of the day and be directed to implementing the principles enshrined in the above immutable provisions.
It is the duty of every one of us to respect the Constitution, improving and perfecting it, if necessary.
Each constitution adopted during the history of our statehood marked a new page in the life of our state.
Today we live in difficult times. Parallel to standard solutions, there is a need to take non-standard steps to overcome the current multi-layered and multi-component crisis.
Today, we need to prepare the necessary basis to open a new page in the life of our state. The last three years have made it more obvious that certain provisions of the current Constitution do not provide the best solutions to all the challenges and crises facing our country and society - to respond quickly, fully and in a balanced way.
Therefore, recognizing the vital importance of the Constitution as a complete document for every one of us, and for the whole country, there is a need to improve it, to make it more future-oriented, more in line with our state and national interests, at the same time unconditionally adhering to the principles enshrined in immutable articles.
After all, the Constitution must not only proclaim these basic principles but also have sufficiently effective structures to protect and implement them.
The work to strengthen our statehood must be continuous. And today, we must be more united, disciplined and hardworking, armed with perseverance to overcome difficulties, and with love and optimism for our Homeland.
We must do our utmost to preserve our statehood, redefine our national identity, define our national ideology, and ensure a dignified future for future generations.
Respect for the Mother Law, thus exercising our rights, and at the same time fulfilling our obligations are an inseparable part of these processes."