Ղրղզստանում Թուրքիայի դեսպանին նոտա են հանձնել՝ կապված Ղրղզստանի քաղաքացու առևանգման հետ
Ղրղզստանը նոտա է հանձնել հանրապետությունում Թուրքիայի դեսպան Սադըկ Դողանին՝ կապված Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Ղրղզստանի քաղաքացի Օրհան Ինանդիի առևանգման հետ: Այս մասին երեքշաբթի հայտարարերեն են Ղրղզստանի արտաքին գործերի նախարարությունից:
«Թուրքական դիվանագիտական ներկայացուցչության ղեկավարին նոտա է հանձնվել՝ կապված Ղրղզստանի Հանրապետության քաղաքացու ձերբակալման և Թուրքիայի Հանրապետություն տեղափոխմանթուրքական կողմի գործողության հետ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ Արտաքին գործերի նախարարության՝ Բիշքեկը մատնանշել է նման գործողությունների անթույլատրելիությունը, որոնք «կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հիմնական սկզբունքներն ու նորմերը»:

Послу Турции в Киргизии вручили ноту в связи с похищением киргизского гражданина
Киргизии вручил ноту послу Турции в республике Садыку Догану в связи с похищением турецкими властями киргизского гражданина Орхана Инанды. Об этом во вторник сообщило киргизское внешнеполитическое ведомство.
«Главе дипломатического представительства Турции вручена нота в связи с проведением турецкой стороной операции по задержанию и доставке в Турецкую Республику гражданина Кыргызской Республики Инанды», - говорится в сообщении.
По данным МИД, Бишкек указал на недопустимость подобных действий, которые «грубо нарушают основные принципы и нормы международного права, в том числе в области уважения прав и свобод человека, закрепленные во Всеобщей декларации прав человека и Международном пакте о гражданских и политических правах и других документах».