Վաշինգտոնը ողջունում է 15 հայ գերիների վերադարձը և ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը
06/07/2021 14:37
Միացյալ Նահանգները ողջունում է Ադրբեջանի կողմից հուլիսի 3-ին 15 հայ գերիների ազատ արձակումը և նրանց վերադարձը Հայաստան։ Մենք նաև ողջունում ենք մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով Ադրբեջանին տեղեկություններ փոխանցելու Հայաստանի որոշումը։ Այս մասին ասված է ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության մեջ։
«Այս գործողությունները հաջորդեցին հունիսի 12-ին Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների ազատ արձակմանը և մարդասիրական ականազերծումը դյուրացնելու նպատակով տեղեկություններ տրամադրելու Հայաստանի որոշմանը։ ԱՄՆ աջակցությամբ իրականացված այս քայլով, որին իր նպաստն էր բերել Վրաստանը, հիմք դրվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա համագործակցությանը։ Միացյալ Նահանգները նաև գնահատում է տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն ուղղված Ռուսաստանի ջանքերը։
Միացյալ Նահանգները շարունակում է կոչ անել վերադարձնել բոլոր գերիներին և փոխանակել հակամարտության շրջաններում արդյունավետ ականազերծում իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել համագործակցությանն ու տարածաշրջանում դեռևս չլուծված հարցերի կարգավորմանը։
Մենք նաև շարունակում ենք հորդորել Հայաստանին ու Ադրբեջանին վերականգնել առարկայական բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ բանակցելով հակամարտության համապարփակ ու կայուն քաղաքական կարգավորումը», - ասված է հայտարարության մեջ։

The USA Welcomes Azerbaijan’s Release of Armenian Detainees and Armenia’s Actions to Facilitate Demining
06/07/2021 14:40
The United States welcomes the July 3 release by Azerbaijan of 15 Armenian detainees and their return to Armenia, the U.S. Embassy said in a statement.
"We also welcome Armenia’s decision to share information with Azerbaijan that will facilitate humanitarian demining.
These actions follow Azerbaijan’s June 12 release of Armenian detainees and Armenia’s decision to provide Azerbaijan information to facilitate humanitarian demining.  This U.S.-supported effort, facilitated by Georgia, laid the groundwork for further cooperation between Armenia and Azerbaijan.
he United States also appreciates Russia’s efforts to support regional stability.
The United States continues to call for the return of all detainees and the exchange of all data necessary to conduct effective demining of conflict regions.
We stand ready to support cooperation and the resolution of outstanding issues in the region. We also continue to urge Armenia and Azerbaijan to reengage in substantive negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to negotiate a comprehensive and sustainable political settlement to the conflict," the statement reads.