Ընտրություններն անվավեր ճանաչելու որևէ հիմք չկա. Ռուստամ Բադասյան (Տեսանյութ)
Ընտրություններն անվավեր ճանաչելու որևէ հիմք չկա, պատասխանելով Aysor.am-ի հարցին՝ ասաց ՀՀ արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանը։
«Մի պարզ վարժություն կարող ենք անել, բացել ԵԱՀԿ/ԺՄԻԳ-ի եզրակացությունը, կարդալ, թե այնտեղ ինչ գնահատական է տրվել ընտրություններին ու համեմատել, օրինակ, 2017 թվականի կամ դրանից առաջ տեղի ունեցած ընտրությունների գնահատականների հետ։ Այնտեղ կտեսնեք ինչ էական տարբերություն կա, վերջին ընտրությունները եղել են ժողովրդավարության լավագույն չափանիշներին համապատասխանող, անցել են արդար մրցապայքարում», -նշեց նա։
Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ պետք է բոլորն այս ընտրությունների կապակցությամբ իրար շնորհավորեն, որովհետև սա բոլոր քաղաքացիների ձեռքբերումն է։
Բադասյանն ասաց, որ ընտրությունների արդյունքներն անվավեր ճանաչելու պահանջով 4 քաղաքական ուժի դիմումների դատաքննությանն ինքն է լինելու «Քաղաքացիական պայմանագրի» ներկայացուցիչը Սահմանադրական դատարանում։

Нет никаких оснований для признания выборов недействительными – Рустам Бадасян
Нет никаких оснований для признания выборов недействительными, заявил сегодня и.о. министра юстиции Рустам Бадасян, отвечая на вопрос корреспондента Aysor.am.
«Можете выполнить простое упражнение, откройте заключение БДИПЧ/ОБСЕ, прочитайте, какая оценка там дана выборам и сравните, например, с оценками выборов, которые состоялись в 2017 году и до этого. Вы увидите, какая существенная разница, последние выборы соответствовали лучшим стандартам демократии, прошли в справедливой конкурентной борьбе», - отметил он.
По словам и.о. министра юстиции, мы все должны поздравлять друг друга с этими выборами, поскольку это – достижение всех граждан.
Рустам Бадасян сказал, что он будет представлять в Конституционном суде партию «Гражданский договор» во время рассмотрения жалобы четырех политических сил, требующих признать итоги выборов недействительными.