Տոկիոն արտակարգ ռեժիմ է սահմանվում՝ COVID-19-ի պատճառով
Ճապոնիայի իշխանությունները հայտարարել են արտակարգ դրություն մտցնելու մասին երկրի մայրաքաղաքում՝ կորոնավիրուսի դեպքերի աճի պատճառով: Արտակարգ դրությունը մտցվում է հուլիսի 12-ից օգոստոսի 22-ը, գրում է Kyodo News-ը:
Նույն ժամանակահատվածի համար երկարաձգվում են Օկինավայի արտակարգ ռեժիմը և ուժեղացված միջոցառումների ռեժիմն Օսակա, Սայտամա, Կանագավա և Տիբա պրեֆեկտուրաներում:
Մարզերում, նշված ժամանակահատվածում, ռեստորաններում և բարերում ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը կսահմանափակվի, կարաոկեի ծառայությունից անհնար կլինի օգտվել:
Իշխանությունները խնդրում են քաղաքացիներին հրաժարվել Օբոնի հիշատակի օրվա ընթացքում ամառային արձակուրդների ընթացքում մարզերի միջև ճանապարհորդությունից:
Պարբերականը նշում է նաև, որ արտակարգ իրավիճակի սահմանում կարող է հանգեցնել այն փաստի, որ Օլիմպիական խաղերը մայրաքաղաքային վայրերում անցկացվեն առանց հանդիսատեսի:

В Токио вводят режим ЧС из-за COVID-19
Власти Японии заявили о введении чрезвычайной ситуации в столице страны из-за роста случаев коронавируса. Чрезвычайное положение вводится с 12 июля по 22 августа, пишет Kyodo News.
На этот же период продляется действие режима ЧС на Окинаве и режим усиленных мер в префектурах Осака, Сайтама, Канагава и Тиба.
В регионах в указанный период будет ограничена продажа алкоголя в ресторанах и барах, а также нельзя будет воспользоваться услугой караоке.
Власти просят граждан отказаться от передвижений между регионами на время летних каникул и отпусков в период проведения дня поминовения усопших Обон.
Также издание отмечает, что введение ЧС может привести к тому, что Олимпиада пройдет без зрителей на площадках в столице.