Հայաստանը շնորհակալ է ԵՄ-ին՝ հատկացվելիք 1.6 մլրդ եվրո արժողությամբ հանձնառության համար. Մհեր Գրիգորյան
09/07/2021 11:43
Հայաստանը երախտապարտ է ԵՄ-ին թե՛ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, թե՛ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին օժանդակելու նպատակով տրամադրված հումանիտար աջակցության համար, Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեի հետ համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը։
«Հանձնակատարի հետ քննարկել ենք Արցախի դեմ լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ծանրագույն հետևանքների և հետպատերազմյան իրավիճակի մեղմմանն ուղղված մեր հետագա գործողությունները։ Հայաստանը հանձնառու է ԼՂ հակամարտության կարգավորմանը բացառապես խաղաղ ճանապարհով՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության շրջանակներում։ Որպես առաջնահերթ գերակայություն կարևորել ենք Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուժով, առանց նախապայմանների և անհապաղ վերադարձը, ինչը նաև ամրագրված է եռակողմ հայտարարության մեջ», - ասաց Մհեր Գրիգորյանը։
Նա ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ-ին՝ տարատեսակ ֆինանսական գործիքների միջոցով Հայաստանին հատկացվելիք 1.6 մլրդ եվրո արժողությամբ հանձնառության համար, նշելով` գիտակցում են, որ ԵՄ-ն ըստ արժանավույն է գնահատում Հայաստանի գրանցած առաջընթացը բարեփոխումների իրականացման գործում.
«Դրա վառ ապացույցն այն է, որ Հայաստանը Հարավային Կովկասում ամենալայնածավալ աջակցություն ստացած երկիրն է։ Աջակցությունն ուղղվելու է կառավարության և ԵՄ-ի համատեղ սահմանված 5 առաջնահերթ նախաձեռնություններին, որոնք առնչվում են փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցությանը, Հյուսիս-հարավ մայրուղու և աջակցող ենթակառուցվածքների կառուցմանը, Հայաստանի հարավային շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, թվային կառավարմանը և նորարարության խթանմանը, ինչպես նաև Երևանի՝ որպես կանաչ և խելացի քաղաք զարգացմանը»։

Armenia thankful to the EU for 1,6 billion Euro financial assistance to be provided to the country – Acting Vice PM
09/07/2021 12:03
Armenia is thankful to the EU for the humanitarian assistance both for fighting coronavirus and to the people of Karabakh suffering after the war unleashed against Artsakh, Armenia's acting deputy PM Mher Grigoryan said at a joint briefing with the European Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Varhelyi.
"With the Commissioner we discussed our future actions addressed to mitigate the harshest consequences of the wide-range military aggression against Artsakh and the post-war situation. Armenia is committed to exclusively peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict in the sidelines of the OSCE Minsk Group co-chairmanship," Armenia’s acting vice PM said, adding that Armenia's priority is the immediate return of the Armenian POWs and civilians kept in Azerbaijan without any preconditions which is also recorded in the trilateral statement.
Grigoryan also expressed gratitude to the EU on behalf of the Armenian government for the commitment to provide 1,6 billion euros to Armenia through different financial tools, noting that they realize that the EU evaluates at its worth the progress registered by Armenia in the implementation of reforms.
"The bright example of it is that in the South Caucasus Armenia is the country which received the biggest assistance," Grigoryan said, stressing that the assistance will be addressed to the 5 prior initiatives set jointly by the Armenian government and the EU.
The directions are – support to small and medium-sized enterprises, construction of North-South highway and supporting infrastructures, social-economic development of Armenia's southern regions, digital management and promotion of innovations as well as development of Yerevan as green and smart city.