«Հրապարակ». Մեծ «տոկոսներ խփած» «տասովշչիկները» կփոխարինեն թաղապետերին
«Ընտրություններից հետո իշխանությունը ձեռնամուխ է եղել նաև թաղապետերին փոխելուն։ Նրանք, ովքեր ընտրություններին չեն արդարացրել իշխանությունների սպասելիքները, պաշտոնանկ են արվում, և նշանակվում են ընտրություններին մեծ «տոկոսներ խփած» «տասովշչիկները»։
Աջափնյակի թաղապետից հետո իշխանությունների թիրախում Նոր Նորքի թաղապետն է, առաջիկայում նա հրաժարական կտա։ Քննարկվում է այդ պաշտոնում նախկին ՀՀԿ-ական Գուրգեն Պողոսյանի թեկնածությունը, ով Սերժ Սարգսյանի ժամանակ ղեկավարել է Նորքի 9-րդ զանգվածի ՀՀԿ նախընտրական շտաբը, Տարոն Մարգարյանի աներձագ Ռոբերտ Սարգսյանի մերձավորն է։ Նրան առաջ է մղում Սուրեն Պապիկյանը։
Մեզ ասացին՝ իշխանությունը թաղապետերի փոփոխության, նշանակման հարցերը Պապիկյանին է հանձնել. որպես «Քաղպայմանագրի» նախընտրական շտաբի պետ՝ նա է վճռելու, թե ով խրախուսվի, ով «պատժվի» ընտրությունների ժամանակ կատարած աշխատանքի համար։
Ի դեպ, իշխող թիմը որոշել է ժամանակավորապես սառեցնել Մարությանի պաշտոնանկության հարցը․ առաջիկա ամիսներին նրան անվստահություն չեն հայտնի, քանզի վստահ չեն, որ կկարողանան մեծամասնություն ստանալ»։

«Грапарак»: Глав административных районов сменят обеспечившие большое число голосов «тасовщики»
После выборов власти приступили к смене руководителей районных администраций. Те, кто во время выборов не оправдал ожиданий властей, отстраняются от должности, назначаются обеспечившие большое число голосов «тасовщики», пишет газета «Грапарак».
После руководителя административного района Ачапняк, под прицелом властей оказался глава административного района Нор Норк – он подаст в отставку. На этот пост обсуждается кандидатура бывшего представителя РПА Гургена Погосяна, который в период Сержа Саргсяна руководил предвыборным штабом РПА в 9-ом Норкском массиве и является близким человеком шурина Тарона Маргаряна – Роберта Саркисяна. Его проталкивает Сурен Папикян.
«Нам сказали, что вопрос смены руководителей административных районов возложен на Сурена Папикяна как начальника предвыборного штаба партии «Гражданский договор»: он решает, кого поощрять, а кого «наказывать» за выполненную во время выборов работу.
Кстати, в правящей команде решили на время заморозить вопрос отставки мэра Еревана Айка Марукяна, в ближайшие месяцы ему не будет выражен вотум недоверия, поскольку не уверены, что смогут обеспечить большинство», - пишет газета.