«Փաստ». Մարզերում դպրոցի տնօրեններ են ազատվում աշխատանքից քաղաքական նկատառումներով
«Հետընտրական զարգացումների հետ կապված՝ «Փաստ» թերթին ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել, որ այս օրերին լուրջ գործընթացներ են տեղի ունենում մի շարք մարզերում՝ հատկապես կապված դպրոցների տնօրենների հետ։
Մասնավորաբար, Շիրակի մարզում արդեն իսկ բառացիորեն քաղաքական նկատառումներով մի քանի տնօրեններ են ազատվել աշխատանքից, իսկ Լոռու մարզպետարանում օրերս տեղի է ունեցել հանդիպում, որին մասնակցել են իշխանության տեղական «տասովչիկները» և մի քանի հավատարիմ տնօրեններ ու փորձել են կազմել ոչ միայն ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող, այլև այն «անհնազանդ» տնօրենների ցուցակը, որոնք նախընտրական շրջանում իրենց չեզոք են պահել ու Փաշինյանին ու նրա թիմին եռանդով չեն աջակցել։
Ավելին, ըստ մեր աղբյուրների, քննարկումից օրեր անց հատուկ «հանձնաժողովը» շրջայց է կատարել «ռիսկային» դպրոցներ և փորձել տվյալ տնօրենների վրա «կեղտ բռնել», ինչը, սակայն, մեր տեղեկություններով, չի ստացվել։ Մի խոսքով, տեղական իշխանություններին հանձնարարված է ամեն գնով հասնել իրենց նպատակին և օր առաջ ազատվել անհնազանդ կամ պարզապես իրենց ոչ ձեռնտու տնօրեններից: Ընդ որում, այս վիճակը, մեր տեղեկություններով, գրեթե բոլոր մարզերում է»։

«Паст»: В областях директоров школ увольняют по политическим мотивам
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что после выборов в ряде областей начались довольно интересные развития, происходят серьезные процессы, связанные с директорами школ.
«В частности, в Ширакской области несколько директоров школ уже уволены по политическим мотивам, а в администрации Лори на днях состоялось встреча, в которой участвовали местные "тасовщики" власти и несколько преданных директоров школ. Они пытались составить не только список тех, кто имеет оппозиционные взгляды, но и тех "непокорных" директоров, которые в предвыборный период вели себя нейтрально и не работали с энтузиазмом для Пашиняна и его команды.
Более того, как передают наши источники, через несколько дней после обсуждения, специальная "комиссия" провела обход школ, которые оказались "в зоне риска", и пыталась найти "грязь" на директоров этих школ, что однако не удалось. Одним словом, местным властям поручено любой ценой добиться своей цели и как можно раньше избавиться от непокорных или невыгодных им директоров школ. Причем, такая ситуация, царит практически во всех областях», - пишет газета.