Բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, ուժ ու բռնություն գործադրելով, «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին, նկարահանել․ փաստաբան
12/07/2021 10:13
Իրավապահ մարմիններին չի հետաքրքրում իրենց հեղինակությունը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը՝ մանրամասներ ներկայացնելով կեսգիշերին Մեղրիի նախկին համայնքապետ Մխիթար Զաքարյանի ձերբակալության մասին։
«Սուտն ու կեղծիքը դարձրել են ուղենիշ, այնինչ դրանք իրավապահ և օրինապահ բառերին հականիշ են։
Ոստիկանության բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ բանավոր պայմանավորվածության համաձայն այսօր ժամը 00։00-ի սամաններում գնացել ենք քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության շենք, մտել ենք ներս և հայտնել, որ պայմանավորվածության համաձայն ինքնակամ ներկայացել ենք։
Ոստիկանները ձևացրել են, թե իբրև տեղյակ չեն, թե ինչու ենք եկել և առաջարկել են սպասել, մինչև ճշտում կատարեն։ Այդ ընթացքում ժամանակ շահելով, ընդամենը մոտ 2-3 րոպե անց նույն ոստիկանության շենքի մեկ այլ մուտքից դուրս են եկել ոստիկանական 2 միկրոավտոբուսներ, դրանից դուրս են թափվել բազմաթիվ դիմակավորված և ինքնաձիգավոր անձինք, անօրինական կարգով և անհամաչափ ուժ ու բռնություն գործադրելով «առանձնապես վտանգավոր հանցագործ» Մխիթար Զաքարյանին պառկեցրել են գետնին՝ նկարահանել, որից հետո բռնությամբ ներս տարել, այդ ընթացքում խոչընդոտելով նաև փաստաբանների գործունեությանը։ Համառ ջանքերից հետո փաստաբաններին ևս ներս են թողել և հետագա գործողությունների ընթացքում պարզվել է, որ 2 օր է ոստիկանության աշխատակիցներն ակնհայտ անօրիանական գործողություններով և կեղծիքներով հիմքեր են նախապարաստել Մ․Զաքարյանին ձերբակալելու համար, ոպեսզի իրականացանեն այս խայտառակ մասկի-շոուն։
Ոստիկանների անօրինական գործողությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացվել։
Ձերբակալման հիմքն այն ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են, թե իբրև ոստիկանության Մեղրիի բաժնի աշխատակիցները բազմաթիվ այցեր են կատարել Մխիթար Զաքարյանի տուն, սակայն դռները փակ լինելու պատճառով չեն կարողացել քննիչի մոտ ներկայանալու ծանուցագիր հանձնել։
Իրականում ոստիկաները տեղեկացված են եղել, որ ընտանիքի անդամը հատուկ տանը սպասում է, որպեսզի հանձնեն ծանուցագիրը, խնդրել ենք՝ այդպիսին լինելու դեպքում այն հանձնել կամ տեղեկացնել դրա մասին։ Դիտավորյալ չեն հանձնել և չեն տեղեկացրել։
Պնդում եմ, որ այդ ծանուցագիրը հանձնելու անհնարինության մասին տեղեկություններն ակնհայտ կեղծ են, որոնց վերաբերյալ ունեմ անհերքելի ապացույցներ։
Ստի և կեղծիքի թագավորություն․․․
Հանցագործություններ կատարելով շինծու հանցագործություների դեմ «պայքարող» ոստիկաններ․․․», - գրել է փաստաբանը։

Полицейские устроили маски-шоу: бывший мэр Мегри задержан с применением силы – адвокат
Правоохранительные органы не интересует их авторитет, написал на своей странице в Facebook адвокат Ерем Саркисян, представив подробности задержания бывшего мэра города Мегри Мхитара Закаряна в полночь.
«Ложь и фальсификации стали ориентиром, в то время как они антонимы слов правоохранитель и законопослушный.
Согласно устной договоренности с высокопоставленными должностными лицами полиции сегодня, в районе 00:00, мы пошли в здание главного управления уголовной полиции, зашли внутрь и проинформировали о том, что пришли добровольно.
Полицейские сделали вид, якобы не в курсе, почему мы пришли и предложили подождать, пока уточнят. Выигрывая время, всего лишь через 2-3 минуты, из другого выхода этого же здания полиции выехали два полицейских микроавтобуса, из которых вышли многочисленные люди в масках с автоматами и применив несоразмерную силу и насилие, незаконно уложили «особо опасного преступника» Мхитара Закаряна на землю, сняли на видео, после чего силой завели его в здание, препятствуя также действиям адвокатов.
После упорных усилий адвокатам также разрешили войти в здание. В ходе дальнейших действий выяснилось, что уже 2 дня сотрудники полиции явно незаконными действиями и подлогом готовили основания для задержания М.Закаряна, чтобы устроить это маски-шоу.
В связи с незаконными действиями полиции представлено сообщение о преступлении.
Основанием для задержания являются ложные сведения о том, якобы сотрудники полиции Мегри неоднократно приходили домой к Мхитару Закаряну, однако, поскольку двери были закрыты, не смогли вручить повестку о вызове к следователю.
В действительности, полицейские были проинформированы, что член семьи специально ждет дома, чтобы ему вручили повестку, мы просили, чтобы в случае таковой, ее вручили или проинформировали об этом. Специально не вручили и не сообщили.
Утверждаю, что информация о невозможности вручить эту повестку – явная ложь, о чем у меня есть неопровержимые доказательства.
Царство лжи и подлога…
Полицейские, которые совершая преступления, «борются» против сфабрикованных преступлений …» - написал адвокат.