Դուք մեզ դարձրեցիք հաղթանակած. Ձեր նման զինվորականը դեռ առաջնորդելու է հայ զինվորին, հայոց բանակը. Տավուշի թեմը դիմել է Գրիգորի Խաչատուրովին
12/07/2021 15:53
Հայ առաքելական եկեղեցու Տավուշի թեմը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ դիմելով 3-րդ բանակային կորպուսի նախկին հրամանատար Գրիգորի Խաչատուրովին:
«Լրանում է Տավուշում հուլիսյան հաղթական մարտերի մեկ տարին։
Անցյալ տարի այս օրերին մեր Հայրենիքի հյուսիսային սահմաններում մենք ականատեսը եղանք Բանակային երրորդ կորպուսի վարած փայլուն, գրագետ, կազմակերպված մարտերին՝ պրոֆեսիոնալ, պատվախնդիր, անզիջում, հայրենանվեր, Քրիստոսի կողախոց Գեղարդի անսահման սերն ունեցող գեներալ Գրիգորի Խաչատուրովի բացառիկ հրամանատարության ներքո։
Տավուշում ծառայող շարքային զինվոր ու սպա, շինական ու ուսուցիչ, մանուկ ու ծեր բոլորն զգացին և իրենց վրա կրեցին Ձեր վճռականության, պատվախնդրության, զինվորականին վայել պահվածքի, կշռադատված քայլերի, հայրենանվիրումի աստիճանն ու նշանակությունը, պարո՛ն Գեներալ։
Դուք նվաճեցիք այդ հաղթանակն ու այն նվիրեցիք մեզ, Դուք մեզ դարձրեցիք հաղթանակած, մեզ ներշնչեցիք հաղթող լինելու հոգեբանական ամրությունն ու ուժը։
Շնորհակալ ենք Ձեզ, շնորհակալ ենք այն բարձր հավատի, վստահության, կամքի, տոկոնության համար, որով պատմության մեջ բացառիկ զորավաներն են առաջնորդել, պաշտպանել սեփական ժողովրդին, անվտանգ պահել, շենացրել և մեծացրել պետության սահմանները։
Շնորհակալ ենք մեզ համար 21-րդ դարի հայ զինվորականի կերպար դառնալու համար։ Շնորհակալ ենք Ձեր զինվորական արժանապատվության, մեր հյուսիս֊արևելքի ամեն անկյունն անվտանգ պահելու, հոգատար ձեռքերով փայփայելու, ուժեղացնելու Ձեր հաստատակամության համար։
Խորն ափսոսանք և ցավ ենք զգում Ձեր զորացրվելու առթիվ, քանի որ մեր պետությունը միշտ ունի Ձեր նման պատվախնդիր, արժանապատիվ հայրենիքի նշանակությունն իմացող հոգատար ձեռքերի կարիքը, սակայն, այս կարճատև բաժանումը Ձեզնից համարում ենք ժամանակավոր։
Մենք գիտենք, որ պատմական արդարությունը վերականգնվելու հակում ունի, ուստի Ձեր նման զինվորականը դեռ առաջնորդելու է հայ զինվորին, հայոց բանակը, հայոց հաղթարշավը։
Իրական զինվորականին հատուկ լռելյայն եկաք, մեր պետության սահմաններն ընդլայնեցիք, լռելյայն էլ մեկնեցիք, բայց սպասում ենք Ձեր շռնդալից վերադարձին պարո՛ն գեներալ», - ասված է հայտարարությունում։
Հուլիսի 8-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հրամանագիր էր ստորագրել Գրիգորի Խաչատուրովին 3-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի պաշտոնից ազատելու մասին:

Вы сделали нас победителями: такие военные как Вы будут еще предводить армянской армией – Тавушская епархия ААЦ обратилась к Григорию Хачатурову
12/07/2021 16:57
Тавушская епархия Армянской Апостольской церкви выступила с заявлением, обратившись к бывшему командиру 3-го армейского корпуса Григорию Хачатурову.
«Сегодня исполняет год со дня победоносных сражений в Тавуше.
В прошлом году в эти дни на северных границах родины мы стали свидетелями блестящих, грамотных, организованных боев, проводимых третьим армейским корпусом  под исключительным командованием профессионального, обладающего честью, бескомпромиссного, патриотичного генерала Григория Хачатурова.
Служащие в Тавуше рядовой солдат и учитель, дитя и старец – все почувствовали на себе Вашу решительность, принципиальность, достойное военного поведение, взвешенные шаги и преданности родине, господин Генерал.
Вы завоевали эту победу и подарили ее нам, придали нам силу и психологическую прочность победителя.
Мы благодарны Вам. Благодарны за веру, доверие, волю, стойкость, которой в истории руководствовались исключительные военачальники, защищали собственный народ, обеспечивали безопасность, созидая и расширяя границы государства.
Мы благодарны Вам за то, что стали олицетворением армянского военного 21 века. Благодарны Вам за воинское достоинство, за надежную защиту каждого уголка северо-запада нашей страны, заботу и решительность укреплять нашу страну.
Мы испытываем глубокое сожаление и боль в связи с Вашей демобилизацией, поскольку наше государство всегда нуждается в таких военных, как Вы – обладающих честью, достойных и знающих цену родине. Однако считаем эту короткую разлуку временной.
Мы знаем, что историческая справедливость имеет свойство восстанавливаться, посему такие военные как Вы еще будут предводить армянской армией, армянским солдатом и  армянскими победами.
Вы как настоящий военный, пришли молча, расширили границы нашей страны, и ушли молча, но мы ждем Вашего громкого возвращения, господин генерал», - говорится в заявлении.
Президент Армении  Армен Саркисян 8 июля подписал указ об освобождении Григория Хачатурова от должности командира 3-го армейского корпуса ВС Армении.