«Հրապարակ». ԱԳ նախարարի հարցը՝ փակուղում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մայիսի 27-ին Արա Այվազյանը հրաժարական տվեց, մայիսի 31-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով ազատվեց աշխատանքից, և առայսօր Հայաստանն ԱԳ նախարար չունի։ Նախկին նախարարները՝ Արա Այվազյանն ու Զոհրաբ Մնացականյանը, զբոսնում են քաղաքում, վայելում իրենց ազատությունը, իսկ ԱԳՆ-ում բարձիթողի վիճակ է։ Նախօրեին Ադրբեջանում հավատարմագրված դեսպաններն այցելել են Շուշի, և ԱԳՆ-ում չկա մեկը, որ հայտարարություն անի, նոտա տարածի, մեկնաբանություն տա։ ԱԳ նախարարի փնտրտուքը շարունակվում է, մեր տեղեկություններով՝ Փաշինյանը հայտնվել է փակուղում՝ թեկնածու չի գտնում։
Տարբեր անուններ կան՝ Ռուբեն Ռուբինյան, Արարատ Միրզոյան, Մհեր Գրիգորյան, անգամ՝ Դավիթ Տոնոյան։ Վերջինիս նշանակումը հավանության կարժանանար Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի կողմից, սակայն չի ընկալվի հայ հասարակության կողմից՝ պատերազմում պարտության մեղավորին ԱԳՆ բերելը կընկալվի որպես ապագա պարտությունների ազդակ՝ նաև արտաքին ոլորտում։ Արարատ Միրզոյանը հրաժարվել է պաշտոնից։
Մհեր Գրիգորյանն էլ իրեն լավ է զգում «ապաքաղաքականացված» փոխվարչապետի կարգավիճակում՝ հակված չէ գնալ ԱԳՆ ու քաղաքական պատասխանատվություն կիսել։ Մեր հարցին նա պատասխանեց․ «Չեմ կարող մեկնաբանել, կոռեկտ չեմ համարում դա անել, խնդրում եմ՝ մինչև կառավարության ձևավորման պահը դրա հետ կապված որևէ հարցի մեկնաբանություն չակնկալել ինձնից»։

«Грапарак»: Вопрос главы МИД – в тупике
Газета «Грапарак» пишет, что министр иностранных дел Ара Айвазян 27 мая подал в отставку, 31 мая указом президента Армении был освобожден от работы и в Армении до сих пор нет главы МИД.
«Бывшие министры Ара Айвазян и Зограб Мнацаканян гуляют по городу, наслаждаются своей свободой, а в МИД – запущенная ситуация. Накануне аккредитованные в Азербайджане иностранные послы посетили Шуши, и в МИД Армении нет никого, кто выступил бы с заявлением, распространил бы ноту, дал бы комментарий. Поиск главы внешнеполитического ведомства продолжается. По нашим сведениям, Пашинян оказался в тупике, не может найти кандидата.
Называются различные имена – Рубен Рубинян, Арарат Мирзоян, Мгер Григорян и даже Давид Тоноян. Назначение последнего удостоилось бы одобрения России и США, однако не было бы воспринято армянским обществом. Назначение на должность главы МИД потерпевшего поражение в войне будет воспринято как сигнал о дальнейших поражениях также во внешнеполитической сфере.
Арарат Мирзоян отказался от этой должности. А Мгер Григорян чувствует себя хорошо и в статусе "аполитичного" вице-премьера, не хочет переходить в МИД и нести политическую ответственность. На наш вопрос он ответил: "Не могу комментировать, не считаю это корректным. Прошу до формирования правительства не ждать от меня какого-либо комментария по этому вопросу".