Հայաստանը նոյեմբերի 9-ից հետո անվտանգ չէ, Հայաստանի քաղաքացին անվտանգ չէ. ՍԴ-ն ի զորու է կանխելու հնարավոր նոր աղետները, կանխելու հնարավոր նոր զիջումները. Արամ Վարդևանյան (Տեսանյութ)
14/07/2021 11:37
Կողմերն այսօր հանդես են գալիս եզրափակիչ ելույթներով։
«Հայաստան» դաշինքի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց, թե Սահմանադրական դատարանը միակ դատարանն է, որ կարող է բացահայտել այս ընտրությունների ամբողջ կոնտեքստը։
«Այնպես ստացվեց, որ այս ընտրությունների կոնտեքստի մեջ առանցքային դերակատարում ունի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, դա իրենից Հայաստանի համար ենթադրում էր հայրենիքի կորուստ, հազարավոր զոհեր ու բարդ ներքաղաքական իրավիճակ։ Հայաստանը նոյեմբերի 9-ից հետո անվտանգ չէ, Հայաստանի քաղաքացին անվտանգ չէ, մեր սահմանները անառիկ չեն, մենք ՍԴ-ում գործի քննություն ենք ունենում, բայց այդ ընթացքում գիտակցում ենք, որ թշնամին մեր սահմաններից կարողանում է ներթափանցել ներս, նման խնդրի առաջ Հայաստանը երբևէ կանգնած չի եղել», - ասաց Արամ Վարդևանյանը։
Նա նշեց, թե Հայաստանի վարչապետը վերածվել է միապետի, որ նույնիսկ ՀՀ նախագահի լիազորությունն է յուրացնում։
Վարդևանյանի խոսքով՝ այս ընտրությունների իրական արդյունքները խեղաթյուրվել են։
«Իմ պնդումն է՝ ՍԴ-ն միակ մարմինն է, որը կարող է ու պարտավոր է գնահատել ընտրախախտումների ամբողջ շղթան», - ասաց նա։
«Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչն ընդգծեց, թե միապետությունը չի թակում ՀՀ պետականաության դռները, այլ այն իրականություն է։
«Վերջին երեք տարիները Հայաստանում մեկ ուժի կամքի, պարտադրանքի որոշումների կայացման տարիներ են եղել։ ՀՀ սահմանադրությունը միապետություն ստեղծելու մասին չէ, այն երբեք չի եղել դրա մասին», - ասաց Վարդևանյանը։
Նա նշեց, թե Հայաստանը գտնվում է ծայրահեղ վտանգավոր գոտում։
«ՍԴ-ն ի զորու է կանխելու հնարավոր նոր աղետները, կանխելու հնարավոր նոր զիջումները, նոր անհասկանալի փաստաթղթերը։ Այս ընտրությունների արդյունքները չեն արտահայտում հայ ժողովրդի իրական կամքը, պատկերը խեղաթյուրված է։ Այս ընտրությունների վերաբերյալ մեր կողմից ներկայացված դիմումը հիմնավոր է», - ասաց Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք՝ ընտրությունների արդյունքները ՍԴ-ում վիճարկել է 4 քաղաքական ուժ՝ «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» դաշինքները, «Զարթոնք» և «Հայոց հայրենիք» կուսակցությունները:

Арам Вардеванян: Армения после 9 ноября – небезопасна, Конституционный суд в состоянии предотвратить новые возможные бедствия и уступки
14/07/2021 13:22
Сегодня стороны выступают с заключительными речами.
Официальный представитель блока «Армения» Арам Вардеванян заявил, что Конституционный суд – единственный суд, который может изобличить весь контекст этих выборов.
«Получилось так, что в контексте этих выборов ключевую роль имеет документ от 9 ноября 2020 года, который предполагает для Армении потерю родины, тысячи погибших и сложную внутриполитическую ситуацию. Армения после 9 ноября больше небезопасна, гражданин Армении – не в безопасности, наши границы – беззащитны, в Конституционном суде проводится рассмотрение дела, но при этом мы осознаем, что враг может вторгнуться вглубь нашей страны, Армения никогда не стояла перед такой угрозой», - сказал Арам Вардеванян.
Он отметил, что премьер-министр Армении превратился в диктатора, который узурпировал даже полномочия президента Армении.
По словам Арама Вардеваняна, реальные результаты этих выборов искажены.
«Я утверждаю, что Конституционный суд – единственный орган, который может и обязан оценить всю цепочку избирательных нарушений», - заявил он.
Представитель блока «Армения» подчеркнул, что диктатура стала реальностью в Республике Армения.
«Последние три года были в Армении периодом диктования воли одной политической силы, годами принятия принудительных решений. Конституция Армении – не о создании диктатуры, она никогда не была об этом», - сказал Арам Вардеванян.
Он отметил, что Армения находится в крайне опасной зоне.
«Конституционный суд в состоянии предотвратить возможные новые бедствия, предотвратить возможные новые уступки, новые непонятные документы. Результаты этих выборов не отражают реальную волю армянского народа, картина искажена. Представленное нами заявление об этих выборах обоснованное», - сказал Арам Вардеванян.