Բրիտանական բանակը հայտարարել է թալիբների հետ աշխատելու պատրաստակամության մասին
Մեծ Բրիտանիայի Պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է «Թալիբանի» (Ռուսաստանում կազմակերպությունն արգելված է) հետ աշխատելու պատրաստակամության մասին, եթե գրոհայիններն ու նրանց առաջնորդները «հանեն բալակլավաները» և խաղաղ մտնեն Աֆղանստանի կառավարություն, հայտնում է Telegraph թերթը՝ վկայակոչելով Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսին:
«Ինչ ուժեր էլ լինեն կառավարությունում, եթե նրանք պահպանում են հատուկ միջազգային նորմեր, այդ դեպքում Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը համագործակցելու է», - ասել է Ուոլեսը:
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության դեպարտամենտի ղեկավարն ընդգծել է, որ այս որոշումը երկիմաստ կընկալվի, այնուամենայնիվ, բրիտանական կառավարության կարծիքով, Աֆղանստանում քաղաքացիական պատերազմի խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ է կիրառել պրագմատիկ մոտեցում:

Британская армия заявила о готовности работать с талибами
Министерство обороны Великобритании заявило о готовности работать с талибами (организация запрещена в России), если боевики и их лидеры «снимут балаклавы» и войдут в правительство Афганистана мирным путем, сообщает газета The Telegraph со ссылкой на главу британского оборонного ведомства Бена Уоллеса.
«Какие бы силы ни были в правительстве, если они придерживаются конкретных международных норм, то правительство Великобритании будет взаимодействовать», — заявил Уоллес.
Глава британского оборонного ведомства подчеркнул, что это решение будет воспринято неоднозначно, однако, по мнению британского правительства, необходимо использовать прагматичный подход для мирного урегулирования гражданской войны в Афганистане.