Առուշ Առուշանյանին մեղադրանք է առաջադրվել. նրան կալանավորելու միջնորդություն է ներկայացվել դատարան
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ Սյունիքի մարզի Գորիս համայնքի ղեկավար, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակի 32-րդ համարը զբաղեցնող Ա.Ա.-ն, հիշյալ դաշինքի օգտին առավելագույն քվեներ ապահովելու և ընտրություններում ցանկալի արդյունք արձանագրելու անձնական և խմբային շահերից ելնելով` նախապատրաստել է ծանր հանցագործություն, այն է` երկու և ավելի ընտրողի կաշառք տալը:
Իր հանցավոր նպատակի իրականացման համար Ա.Ա.-ն ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններից մի քանի օր առաջ Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լ.Ա.-ի աշխատասենյակում հանդիպել է վերջինիս և առաջարկել ընտրություններից հետո դրամական օգնություն տրամադրել այն ընտրողներին, ովքեր կխոստանան ընտրել «Հայաստան» դաշինքին: Հանցագործությունը, սակայն, ավարտին չի հասցվել Ա.Ա.-ի կամքից անկախ հանգամանքներով, քանի որ Լ.Ա.-ն հրաժարվել է ընտրողներին հանդիպելուց և նրանց դրամական օգնության տեսքով կաշառք առաջարկելուց:
Բացի այդ, 2021 թվականի ապրիլի 28-ին Ա.Ա.-ի պահանջով Լ.Ա.-ն կազմակերպել է վերջինիս հանդիպումը Քարահունջ բնակավայրի մի խումբ բնակիչների հետ, ովքեր Ա.Ա.-ից տարբեր խնդիրների լուծման համար դրամական աջակցություն են խնդրել: Այնուհետև հիշյալ ընտրողներին Գորիսի համայնքապետարանի կողմից բանկային փոխանցման միջոցով տրամադրվել է 100.000-220.000 ՀՀ դրամ:
Հետագայում` նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում, Ա.Ա.-ն, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, կազմակերպել է նույն ընտրությունների ժամանակ Գորիս համայնքի Քարահունջ բնակավայրի մի խումբ ընտրողների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը, ինչպես նաև ծառայողական կախվածությունն օգտագործելով ընտրողներին հիշյալ դաշինքի օգտին կողմ քվեարկելուն հարկադրելը:
Մասնավորապես, Գորիս համայնքի ղեկավարը Լ.Ա.-ին հանձնարարել է ստանձնել նշված դաշինքի՝ Քարահունջ բնակավայրի նախընտրական շտաբի ղեկավարման աշխատանքները և բոլոր ռեսուրսները, այդ թվում՝ մինչ այդ պահը Գորիսի համայնքապետարանից արդեն իսկ դրամական օգնություն ստացածներին մեկտեղել, որպեսզի նրանք մասնակցեն քարոզարշավին ու ընտրություններին և ընտրեն «Հայաստան» դաշինքին:
Ա.Ա.-ի կազմակերպմամբ Քարահունջ բնակավայրի վարչական ղեկավար Լ.Ա.-ն, իր հերթին, 2021 թվականի հունիսի 7-ին հաջորդած տարբեր օրերի ընթացքում անձամբ` հանդիպումների և հեռախոսազանգերի ժամանակ, օգտագործելով իր պաշտոնեական դիրքը, խոչընդոտել է Քարահունջ բնակավայրի բնակիչների ընտրական իրավունքի ազատ իրականացմանը` պարտադրելով մասնակցել նշված ընտրություններին և կողմ քվեարկել «Հայաստան» դաշինքի օգտին:
Բացի այդ, օգտագործելով հիշյալ ընտրողների՝ սոցիալապես անապահով վիճակում գտնվելու փաստով պայմանավորված կախվածության մեջ գտնվելու հանգամանքը, Լ.Ա.-ն վերջիններիս հարկադրել է 2021 թվականի հունիսի 20-ին կայանալիք ընտրությունների ժամանակ կողմ քվեարկել վերը նշված դաշինքի օգտին:
Նկարագրված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա.Ա.-ին 15.07.2021թ. մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 35-154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 38-149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով և 38-154.2-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան` Ա.Ա.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Мэру Гориса предъявлено обвинение, представлено ходатайство о его аресте
В рамках расследуемого в Специальной следственной службе уголовного дела выяснилось, что руководитель общины Горис Сюникской области Армении, занимающий 32-ю строчку в предвыборном списке блока «Армения» А.А., для обеспечения максимального количества голосов за упомянутый блок и руководствуясь личными и групповыми интересов зафиксировать желательный результат на выборах, подготовил тяжелое преступление, в частности дачу взятки одному и более избирателям.
Для осуществления своего преступного намерения А.А. за несколько дней до внеочередных парламентских выборов встретился в рабочем кабинете руководителя общины Караундж Л.А. с последней и предложил предоставить после выборов денежную помощь тем избирателям, которые пообещают выбрать блок «Армения». Однако преступление не было доведено до конца по независящим от воли А.А. обстоятельствам, поскольку Л.А. отказалась встретиться с избирателями и предложить им денежную помощь в виде взятки.
Кроме того, 28 апреля 2021 года по требованию А.А., Л.А, организовала встречу с группой жителей населенного пункта Караундж, которые просили денежную помощь у Л.А. для решения различных проблем. Затем администрация общины Горис предоставила при помощи банковского перевода указанным избирателям 100.000-200.000 драмов.
В дальнейшем во время предвыборной агитации А.А. с использованием служебного положения препятствовал реализации избирательного права группы избирателей населенного пункта Караундж укрупненной общины Горис, а также принуждал проголосовать за указанный блок, используя служебную зависимость избирателей.
В частности, руководитель общины Горис поручил Л.А взять на себя работы по руководству штабом указанного блока в общине Караундж и использовать все ресурсы, чтобы получившие помощь участвовали в агитационной кампании и выборах, и проголосовали за блок «Армения».
Руководитель общины Караундж Л.А. в различные дни после 7 июля во время встреч и телефонных разговоров, используя свое служебное положение, препятствовала свободному волеизъявлению жителей населенного пункта Караундж, принуждая их участвовать в указанных выборах и проголосовать за блок «Армения».
А.А. предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 35-154.2, пункту 4 части 2 статьи 38-149 и части 3 статьи 38-154.2 Уголовного кодекса Армении.
Следователь Специальной следственной службы представил в суд общей юрисдикции Еревана ходатайство об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении А.А.