«Հրապարակ». Վահե Գրիգորյանը գրում է, Արման Դիլանյանը՝ ընթերցում
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դավիթ Հարությունյանն իր եզրափակիչ խոսքում երեկ Սահմանադրական դատարանին ասաց, որ այս որոշմամբ իրենք իրենց վրա են վերցնում «ողջ պատմական պատասխանատվությունը Հայաստանի ապագա հարյուր տարին կանխորոշող ծանրագույն փաստաթղթերի ընդունման համար», և նկարագրեց, թե դրանք ինչ կարևոր որոշումներ են լինելու՝ ՍԴ-ն, ըստ էության, մտցնելով փակուղի և հանրությանը ներկայացնելով նրա առաջիկա որոշման կարևորությունը։
Հարությունյանի ելույթին անմիջապես արձագանքեց ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը, ով 6-օրյա նիստերի ընթացքում գրեթե լուռ էր ու չէր արձագանքել ընդդիմության մյուս ներկայացուցիչների ելույթներին։ Բայց ներկաներն արձանագրեցին, որ ՍԴ նախագահն ուղղակի աչքը չէր կարողանում կտրել իր համակարգչի առջև դրված թղթից, որտեղից ընթերցում էր տեքստը՝ արձագանքելով Հարությունյանին։
Դիլանյանի արտաբերած տեքստում ընդհանրական գնահատականներ էին, որ «ես մարդկայնորեն հասկանում եմ ձեր մարտավարությունը, բայց չեմ ընդունում, քանի որ դուք վարկաբեկում եք ՍԴ-ն ու նրա ապագա վճիռը»։ Այս տեքստի բառամթերքից ու ոճից, նաև լեզվի սայթաքումներից պարզ էր, որ այն Դիլանյանը չի գրել, այլ կողքը նստած Վահե Գրիգորյանը։ Մանավանդ՝ երբ ելույթի կեսին Գրիգորյանի ձեռքը հայտնվեց կադրում, որն ինչ-որ լրացում էր պարզել, որ Դիլանյանը հավելյալ ընթերցի, և վերջինս լարված կարդում էր նրա պարզած թղթին գրվածը»։

«Грапарак»: Ваге Григорян пишет, а Арман Диланян – читает
Давид Арутюнян вчера в своей заключительной речи в Конституционном суде заявил, что этим решением они берут на себя «всю историческую ответственность за принятие тяжелейших документов, предопределяющих будущие сто лет Армении» и описал, какие важнейшие решения будут, по сути, поставив в тупик Конституционный суд и представив обществу важность предстоящего решения, пишет газета «Грапарак».
«На выступление Давида Арутюняна сразу отреагировал председатель КС Арман Диланян, который в течение 6-дневных заседаний практически молчал и не реагировал на выступления других представителей оппозиции. Однако присутствующие заметили, что председатель КС просто не может оторвать глаза от бумаги перед его компьютером, откуда он считывал текст, реагируя на выступление Давида Арутюняна.
В произнесенном Диланяном тексте были даны общие оценки, типа "я по-человечески понимаю вашу тактику, но не принимаю ее, поскольку вы дискредитируете КС и его будущее решение". Из лексики и стиля этого текста, а также ошибок, было ясно, что его написал не Диланян, а сидящий рядом с ним Ваге Григорян. Особенно, когда в середине выступления в кадре появилась рука Григоряна, который вставил какое-то дополнение, чтобы Диланян дополнительно прочитал, а последний напряженно читал текст на протянутом ему листе», - пишет газета.