Պետական պարտքը գերազանցում է 9 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը, անցել է ՀՆԱ-ի 65 տոկոսից, երկիրը մտցրել եք պարտքային ճգնաժամի բարձր ռիսկի գոտի. Թադևոս Ավետիսյան
ՀՅԴ Բյուրոյի տնտեսական հետազոտությունների գրասենյակի ծրագրերի համակարգող, տնտեսագետ Թադևոս Ավետիսյանը գրել է.
«Պղնձի և մոլիբդենի հանքանյութի արտահանման վրա պետական տուրք դնելը և շուրջ 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով պետական բյուջեի եկամուտներն ավելացնելը «հիմնավորում» եք եկամուտների արդար բաշխման, գերշահույթները առավել մեծ չափերով հարկելու և սոցիալական բազում նոր ծրագրեր իրականացնելու անհրաժեշտությամբ։
Այսպիսով հարցերը․
1․ 2020 թվականի հունվարի 1-ից ինչո՞ւ վերացրեցիք հարկային համակարգի սոցիալական բաղադրիչը՝ եկամտահարկի պրոգրեսիվ հարկումը և նվազեցրիք շահութահարկի դրույքաչափը, եթե արդար բաշխման կողմնակիցն եք։
2․ Ինչո՞ւ այդպես էլ չներդրեցիք «շատից հարաբերականորեն շատ, քչից՝ քիչ» սկզբունքի հիման վրա գործող պրոգրեսիվ շահութահարկի համակարգ, եթե արդար բաշխման կողմնակիցն եք։
3․ Տնտեսության այլ ոլորտներում, որտեղ տնտեսվարողները ստանում են գերշահույթներ նաև նրա համար, որովհետև հանգրվանել են ձեր նախընտրական ցուցակում կամ քաղաքական խմբակում, ինչո՞ւ չեք ավելացնում հարկային բեռը, եթե արդար բաշխման և ժողովրդավարության կողմնակիցն եք։
4․ Պետական տուրք սահմանելու և պղնձի արդյունահանման ոլորտի հարկային բեռն էապես ավելացնելու օրինագծին զուգահեռ ինչո՞ւ չեք ներկայացրել սոցիալական և համայնքայի համաչափ զարգացման որևէ նոր ծրագիր, որը կֆինանսավորվի 200 միլիոն դոլարի չափով սպասվող բյուջեի լրացուցիչ մուտքերից, եթե մտածում եք ժողովրդի սոցիալական խնդիրների լուծման և կյանքի որակը բարելավելու մասին։
Փոխարենը արտահերթ ռեժիմով զուգահեռ ընդունում եք տրամագծորեն հակառակ օրինագիծ, որով ավելացնում եք ձեր փայ եկամուտներն՝ ամսական 200 հազար դրամի չափով։
5․ Էլ չե՞ք կարողանում ավելացնել պետական պարտքը և դրա միջոցով ընթացիկ պետական ծախսերի ֆինանսավորումը՝ թոշակ, նպաստ, պետական աշխատավարձ և ամենակարևորը՝ բարձրաստիճան ապիկարների պարգևատրումներ ․․․
Հիշեք՝ պետական պարտքն գերազանցում է 9 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը, անցել է ՀՆԱ-ի 65 տոկոսից, երկիրը մտցրել եք պարտքային ճգնաժամի բարձր ռիսկի գոտի։
6․ Քաղաքական հայացքների համար «չագուճո՞ւմ» եք երկրի հյուծվող տնտեսության ողնաշարը՝ հանքարդյունաբերությունը և արդեն անցել եք բացահա՞յտ հարկային տեռորի։
Փաստորեն․ դուք նորից խաբում եք, տարածում եք հերթական սուտը՝ ժողովրդահաճո նույն փնթի փաթեթավորմամբ։
Իսկ այս ընթացքում մեր երկրի տնտեսական ազատ անկումը շարունակվում է, կապիտալի փախուստն էլ ահագնանալու է»։

Государственный долг превышает 9 млрд. долларов США, вы ввели страну в зону высокого кредитного риска – Тадевос Аветисян
15/07/2021 19:12
Координатор программ Офиса экономических исследований Бюро АРФД, экономист   Тадевос Аветисян пишет:
«Установление государственных пошлин на экспорт концентрата меди и молибдена и увеличение доходов государственного бюджета на порядка 200 млн. долларов США вы  «обосновали» справедливым распределением доходов, налогообложением сверхприбыли и необходимостью реализации множества новых социальных программ.
Итак, вопросы:
1․ Если вы сторонники справедливого распределения, то почему с 1 января 2020 года отменили социальный компонент налоговой системы – прогрессивный подоходный налог и снизили ставку налога на прибыль?
2․ Если вы сторонники справедливого распределения, то почему так и не внедрили систему прогрессивного налога на прибыль, действующую на основе принципа «относительно больше за большее, меньше – за меньшее»?
3․ Если вы сторонники справедливого распределения и демократии, то почему не увеличиваете налоговое время в других сферах экономики, где хозяйствующие субъекты получают сверхприбыль в том числе потому, что оказались в вашем предвыборном списке или политическом кружке?
4․ Если вы думаете о решении социальных проблем и улучшении качества жизни народа, то почему параллельно с законопроектом об установлении государственной пошлины и существенным увеличением налоговой нагрузки на добычу меди не представили какую-либо новую программу о равномерном социальном развитие общин, которая финансировалась бы за счет ожидаемых дополнительных поступлений в бюджет в размере 200 млн. долларов?
Вместо этого на внеочередном заседании параллельно принимаете диаметрально противоположный законопроект, которым увеличиваете ваши доходы ежемесячно на 200 тысяч драмов.
5․ Больше не можете увеличить государственный долг и финансирование за счет этих средств текущих государственных расходов – пенсий, пособий, государственных зарплат  и самое важное – премий высокопоставленный бездарей…
Помните, государственный долг превышает 9 млрд. долларов США, составляет больше 65% от ВВП, вы ввели страну в зону высокого риска кредитного кризиса.
6․ Вы «молотите» за политические взгляды стержень изнуренной экономики страны – горнодобывающую промышленность и уже перешли к открытому налоговому террору.
Фактически, вы снова врете, распространяете очередную ложь в той же приятной народу  неряшливой упаковке».