Սոցիալական բլոկով ծախսվել է 61.8 մլրդ դրամ. Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է Արցախին տրամադրված աջակցության ընդհանուր ծրագրերի ծավալը
15/07/2021 14:20
Գործադիրն ընդունել է համապատասխան որոշում՝ Ադրբեջանի 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծած պատերազմի տնտեսական և սոցիալական հետևանքները մեղմելու համար Արցախի Հանրապետությունում հաշվառված կամ փաստացի բնակվող քաղաքացիներին սոցիալական օգնության տրամադրման համար հունիս ամսվա համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներն ապահովելու նպատակով: Ըստ այդմ՝ առաջարկվում է պետբյուջեից միջոցներ հատկացնել շահառուներին վերջին՝ հունիս ամսվա, իսկ դրամական օգնության իրավունքն առաջին անգամ հունիս ամսին ձեռք բերած անձանց՝ նաև նախորդ ամիսների դրամական օգնությունը տրամադրելու համար։ Պահանջվող գումարը կազմում է 7 մլրդ 344 մլն դրամ։
Անդրադառնալով ընդունված որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Իհարկե, հասկանալի է, որ հայտնի իրադարձություններից, այդ ծանր փորձություններից հետո մեր առաջին խնդիրներից մեկն Արցախում բնականոն կյանքը հնարավորինս վերականգնելը, մարդկանց սոցիալական աջակցություն ցույց տալը, սոցիալական կոլապս թույլ չտալն է եղել: Սակայն, մենք հիմա նաև Արցախի նախագահի և կառավարության հետ քննարկում ենք, որ պետք է հընթացս անցում կատարենք արդեն զարգացման, աշխատանքը խրախուսող, տնտեսական ակտիվությունը խթանող ծրագրերին»:
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արցախին տրամադրված աջակցության ընդհանուր ծրագրերի ծավալի վերաբերյալ:
«Սոցիալական բլոկով ծախսվել է 61.8 մլրդ դրամ: Կարող եմ ասել, որ մոտ 104 հազար շահառու 4-րդ անգամ է արդեն օգտվում միջոցառումից: Այդ իմաստով սոցիալական բլոկի միջոցառումների ծավալը հասնելու է մոտավորապես 80 մլրդի, որովհետև մենք սկզբունք ունենք, որ, մասնավորապես, վարձավճարների հատուցման միջոցառումը կգործի այնքան ժամանակ, մինչև մենք բնակարանով ապահովենք տեղահանված մեր հայրենակիցներին»,-ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Երկրորդ բլոկը, ըստ փոխվարչապետի պաշտոնակատարի, Արցախի կառավարության ֆինանսական պարտավորությունները և իրավաբանական անձանց գույքային վնասներն են.
«Մենք հաստատեցինք գործիք, որը հնարավորություն տվեց մաքսիմալ արդյունավետ լուծել այդ խնդիրը, որը զգալի չափով այս պահին լուծված է: Այդ գործիքի ազդեցությունը մեր բյուջետային հոսքերի վրա կկազմի տարեկան մինչև 10 մլրդ դրամ, և դա կաշխատի տարիներ»:
Երրորդ բլոկը վերաբերում է բնակարաններով ապահովելու գործընթացին:
««Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ համատեղ մենք պետք է այդ խնդրի համար մոբիլիզացնենք մոտ 104 մլրդ դրամ, ինչը նշանակում է, որ կառավարության ծախսը 3 տարվա կտրվածքով կկազմի շուրջ 52 մլրդ դրամ», - ասել է Մհեր Գրիգորյանը:
Ամփոփելով՝ փոխվարչապետի պաշտոնակատարը նշել է, որ սոցիալական բնույթի բոլոր միջոցառումներն ընթացքի մեջ են, բնակարանով ապահովելու միջոցառումը դեռևս մշակման փուլում է:

Мгер Григорян представил объем общих программ предоставления помощи Арцаху
Правительство Армении приняло решение обеспечить необходимые финансовые средства для предоставления социальной помощи гражданам, зарегистрированным или фактически проживающим в Республике Арцах, и смягчения экономических и социальных последствий  развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 года войны.
Таким образом, предлагается выделить средства из государственного бюджета бенефициарам за последний июль месяц, а также для предоставления денежной помощи за прошлые месяцы лицам, которым в июле впервые предоставлено право на получение денежной помощь. Общая сумма составляет 7 млрд. 344 млн. драмов.
И.о. вице-премьера Мгер Григорян представил объем общих программ предоставления помощи Арцаху.
«В рамках социального блока потрачено 61.8 млрд. драмов. Могу сказать, что около 104 тысяч бенефициаров уже 4 раза пользуются мероприятием. В данном смысле объем мероприятий социального блока достигает примерно 80 млрд., поскольку мы придерживаемся принципа, что в частности мероприятие по возмещению арендных плат будет действовать столько времени, пока мы обеспечим квартирами наших перемещенных соотечественников», - сказал Мгер Григорян.
Второй блок, по словам вице-премьера, это финансовые обязательства правительства Арцаха и имущественный ущерб юридических лиц.
«Мы создали инструмент, который дал возможность максимально эффективно решить эту проблему, которая на данный момент решена в значительной мере. Влияние этого инструмента на наши бюджетные потоки составит ежегодно до 10 млрд. драмов и это будет работать в течение лет».
Третий блок касается процесса обеспечения жильем.
«Вместе с Всеармянским фондом «Айастан» мы должны мобилизовать для решения этой проблемы около 104 млрд. драмов, что означает, расход правительства в разрезе 3 лет составит около 52 млрд. драмов», - сказал он.
Обобщая, и.о. вице-премьера заявил, что все социальные программы находятся в процессе реализации, а мероприятие по обеспечению квартирами пока в стадии разработки.