Քանի դեռ Հայաստանը ղեկավարում է պատերազմում պարտված ղեկավարը, ստորացուցիչ պատկերը շարունակվելու է. Ռոբերտ Քոչարյան
16/07/2021 11:45
Ադրբեջանի նախագահի՝ Հայաստանի նկատմամբ սպառնալիքներ պարունակող վերջին հայտարարությունից անցել է բավական ժամանակ, և հանրությունը սպասում էր, որ պետության անունից կհնչի համարժեք պատասխան: Դա՛ է պահանջում պետության շահը, այս մասին հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Ցավոք, դա հերթական անգամ տեղի չունեցավ:
Միջազգային հարաբերություններում չի հարգվում վախվորածությունը և անհստակությունը: Հայաստանին և հայ ժողովրդին ուղղված սպառնալիքները պահանջում են կոշտ և հստակ արձագանք: Հայաստանը պետք է դրսևորի բավարար կամք՝ պաշտպանելու իր տարածքային ամբողջականությունը և ժողովրդի արժանապատվությունը», - նշել է նա։
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով՝ ցավալի է փաստել, բայց քանի դեռ Հայաստանը ղեկավարում է պատերազմում պարտված ղեկավարը, այս ստորացուցիչ պատկերը շարունակվելու է:
«Ավելին, դրա հետ միաժամանակ, իշխանությունները, իրենց թերարժեքության բարդույթով պայմանավորված, ձերբակալում են Սյունիքի համայնքապետերին: Բանտարկում են նրանց, ովքեր զենքը ձեռքին պաշտպանել են մարզի բնակիչների անվտանգությունը», - նշել է երկրորդ նախագահը։

Пока Арменией правит проигравший войну руководитель, эта унизительная картина будет продолжаться – Роберт Кочарян
16/07/2021 12:53
После заявления президента Азербайджана, содержащего угрозы в адрес Армении, прошло достаточно времени, и общественность ждала, что от имени государства прозвучит равносильный ответ. Этого требует интерес государства, заявил второй президент Армении, лидер блока «Армения» Роберт Кочарян.
«К сожалению, в очередной раз этого не произошло. В международных отношениях не уважают напуганность и неопределенность. Угрозы в адрес Армении и армянского народа, требуют жёсткой и определенной реакции. Армения должна проявить достаточно воли для защиты своей территориальной целостности и достоинства народа», - отметил он.
По словам Роберта Кочаряна, больно констатировать, но пока Арменией правит проигравший войну руководитель, эта унизительная картина будет продолжаться.
«Более того, одновременно вместе с этим, из-за своего комплекса неполноценности, власти задерживают глав общин Сюника. Заключают тех, кто с оружием в руках защищал безопасность жителей области», - отметил второй президент Армении.