Եվրամիությունը ցանկանում է իր ներգրավվածությունն արտահայտել տարածաշրջանում. ԵԽ նախագահ
Եվրամիությունը ցանկանում շատ հավատարիմ ու ակտիվ գործընկեր լինել Հայաստանի բարօրության, կայունության և անվտանգության համար, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ հայտարարության ընթացքում ասաց աշխատանքային այցով ՀՀ-ում գտնվող Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Ես մի շատ հզոր ուղերձ եմ ձեզ հղում. մենք ձեր կողքին ենք, և ևս մեկ անգամ հաստատում ենք աննախադեպ՝ 2.6 մլրդ եվրո ֆինանսական փաթեթ տրամադրելու Հայաստանին, որպեսզի աջակցենք Հայաստանի առաջնահերթությունների իրականացմանը», - ասաց Շառլ Միշելը։
Նա հայտարարեց, թե Եվրամիությունը ցանկանում է իր ներգրավվածությունն արտահայտել տարածաշրջանում։
«Եվ ես վաղը լինելու եմ Ադրբեջանում, երկուշաբթի` Վրաստանում։ Մենք ցանկանում ենք ամրապնդել կապերն այս տարածաշրջանի երկրների և ԵՄ միջև։ Պատրաստվում ենք դեկտեմբերին կայանալիք գագաթաժողովին», - ասաց ԵԽ նախագահը։
Նիկոլ Փաշինյանը երախտագիտություն հայտնեց ԵՄ կողմից արևելյան գործընկերության շրջանակում շուրջ 2.6 մլդ եվրո Հայաստանին տրամադրելու պատրաստակամության համար։

ЕС хочет стать активным партнером Армении – Шарль Мишель
Европейский союз хочет стать верным и активным партнером Армении в деле обеспечения ее благополучия, стабильности и безопасности, заявил сегодня председатель Европейского совета Шарль Мишель на совместном брифинге и.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян в Ереване.
«Я направляю вам очень сильное послание – мы рядом с вами. Я вновь подтверждаю намерение ЕС предоставить Армении беспрецедентный финансовый пакет в 2.6 млрд. евро, чтобы содействовать решению приоритетных задач Армении», - сказал Шарль Мишель.
Он отметил, что Европейский союз заявляет о желании быть вовлеченным в регион.
«Завтра я буду в Азербайджане, в понедельник – в Грузии. Мы хотим укрепить связи между странами этого региона и ЕС. Готовимся к планируемому в декабре саммиту», - сказал председатель Европейского совета.
Никол Пашинян выразил благодарность ЕС за готовность предоставить Армении в рамках Восточного партнерства около 2.6 млрд. евро.