Չինացի գիտնականները պարզել են կորոնավիրուսի ծագումը
Չինաստանից գիտնականները SARS-CoV-2 վիրուսի արհեստական ծագումը քիչ հավանական են համարել: Նոր ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակվել են Science China Life Sciences ամսագրում, հայտնում է Xinhua-ն:
Նշվում է, որ ուսումնասիրությանը մասնակցել է ավելի քան 20 գիտնական, որոնք աշխատում էին ՉԺՀ-ի համալսարաններում և հիվանդանոցներում: Աշխատանքի արդյունքով նրանք պարզել են, որ համավարակի պատճառ դարձած կորոնավիրուսը կարողացել է արագորեն հարմարվել մարդկային պոպուլյացիային: Միևնույն ժամանակ, հարմարվողական ունակությունների զարգացումն աստիճանական և բազմաստիճան գործընթաց է, որը կապված է բնական ընտրության հետ:
Հետազոտողները եզրակացրել են, որ շրջակա միջավայրին լավ հարմարվող վիրուսը պետք է լինի բնական ընտրության պրոդուկտ՝ «ժամանակի ընթացքում մեծ թվով պատահական մուտացիաների» արդյունք:

Китайские ученые определили происхождение коронавируса
Ученые из Китая сочли маловероятным искусственное происхождение вируса SARS-CoV-2. Результаты нового исследования опубликованы в журнале Science China Life Sciences, сообщает Xinhua.
Отмечается, что в исследовании приняли участие более 20 ученых, работающих в университетах и больницах КНР. По итогам работы они выяснили, что коронавирус, из-за которого возникла пандемия, смог быстро адаптироваться к человеческой популяции. При этом эволюция приспособительных возможностей является постепенным и многоступенчатым процессом, связанным с естественным отбором, говорится в докладе.
Вирус, который хорошо адаптируется к окружающей среде, должен быть продуктом естественного отбора, результатом «большого количества случайных мутаций за долгое время», пришли к выводу исследователи.