Moody's գործակալությունը վերանայել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «կայուն»
Moody's վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկի` ազգային արժույթով և արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը` վերանայելով հեռանկարը և սահմանելով այն «կայուն» նախկին «բացասականի» փոխարեն:
Բանկի ավանդների վարկանիշերի վերահաստատման և հեռանկարի փոփոխության հիմքում ընկած են բանկի ճկուն և արդյունավետ աշխատանքը բարդ ժամանակներում, ակտիվների կայուն որակը, ֆինանսական միջոցների ներգրավման բազան, ինչպես նաև  շահութաբերության աճող ցուցանիշներն ու բարձր իրացվելիությունը:
Համաձայն Moody’s գործակալության` Ամերիաբանկի ակտիվների որակը կմնա կայուն շնորհիվ բանկի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացման և արտարժույթով արտահայտված վարկերի գծով նվազեցված ռիսկի: Ըստ գործակալության սպասումների, Ամերիաբանկի շահութաբերությունը կշարունակի աճել, մինչդեռ կորուստների կլանման ունակությունը կմնա կայուն: Ակնկալվում է, որ բանկի իրացվելիության և ֆինանսական միջոցների ներգրավման կառուցվածքը կմնա կայուն ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացման, բարձր իրացվելիության և իրացվելիության այլընտրանքային աղբյուրներին հասանելիության շնորհիվ:
«Կայուն» հեռանկարն արտացոլում է Moody’s-ի ակնկալիքներն առ այն, որ Ամերիաբանկը կպահպանի բարելավված վճարունակությունը, իսկ բանկի ակտիվների որակը և կապիտալը կմնան կայուն:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է: Այն դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին և ունի հստակ ձևակերպված թվայնացման օրակարգ: Լինելով առաջին ներդրումային բանկը Հայաստանում՝ Ամերիաբանկը տրամադրում է նորարար բանկային ծառայությունների լայն տեսականի: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: Վերջին արդյունքներով Ամերիաբանկը Հայաստանի խոշորագույն բանկն է, որի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը:

Moody's revised the Outlook on Ameriabank to Stable
Moody's Investors Service ("Moody's") has affirmed the Ba3 long-term local and foreign currency deposit ratings of Ameriabank, revising the outlook to Stable from Negative.
The affirmation of the Bank's deposit ratings along with the change in outlook reflects the Bank's resilient performance amid challenging times, stable asset quality and funding base, strengthening profitability metrics and ample liquidity.
Moody’s believes that Ameriabank's asset quality will remain stable due to good diversification of the Bank's loan portfolio and reduced exposure to foreign currency loans. The rating agency expects that Ameriabank’s profitability will be improving further and loss-absorption capacity will remain sound. The Bank’s liquidity and funding profiles are expected to remain stable, supported by good funding diversification, ample liquidity and access to alternative liquidity sources.
The stable outlook reflects the expectation of Moody’s that Ameriabank will sustain the improvements in its solvency and that the Bank's asset quality and capital will remain stable.
Ameriabank is a dynamically developing bank and one of the major and most stable financial institutions in Armenia with clearly formulated digital agenda. Being the first investment bank in Armenia, Ameriabank provides a large package of innovative banking services. Now Ameriabank is a universal bank offering corporate, investment and retail banking services in a comprehensive package of banking solutions. Ameriabank is the largest bank in Armenia according to the most recent reportable data, with assets exceeding AMD 1 trillion.