Հայաստանում կորոնավիրուսի աճի տենդենցը մոտակա օրերին շարունակվելու է. ծայրահեղ ծանր վիճակում է 48 հոգի. Նանուշյան
22/07/2021 11:55
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ադրադարձավ Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակին:
Նա նշեց, թե արդեն երկու օր ունենք կորոնավիրուսի տարածման երկու հարյուրից ավելի ցուցանիշ։
Առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանը տեղեկացրեց, որ վերջին օրերի ընթացքում աճի որոշակի տենդենց գրանցվում է:
«Այս շաբաթ երկու հարյուրը հատել ենք, երեկ գրանցվել է 220 դեպք, այսօր արդեն 225 դեպք է գրանցվել: Մեր կանխատեսումներով՝ աճի տենդենցը մոտակա օրերին շարունակվելու է», - ասաց նա:
Նանուշյանի խոսքով՝ 3790 հոգի այս պահին բուժում է ստանում, որից 606-ը՝ հիվանդանոցային բուժում:
«282 հոգի ծանր վիճակում է, իսկ ծայրահեղ ծանր վիճակում՝ 48 հոգի», – ասաց նա։
Փոխնախարարը զգոնության կոչ արեց բնակչությանը։ Նա նշեց, որ մեր տարածաշրջանում վարակը լարված վիճակում է գտնվում:
«Այն երկրներում, որտեղ պատվաստումները մեծ տոկոսի է հասնում, այնտեղ հոսպիտալացումներն ու մահերը գրանցվում են այն մարդկանց մոտ, ովքեր պատվաստված չեն», - ասաց Նանուշյանը՝ կոչ անելով պատվաստվել:

В ближайшие дни тенденция роста случаев заражения COVID-19 в Армении продолжится – Лена Нанушян
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян обратился сегодня на заседании правительства к ситуации с коронавирусом.
Он отметил, что уже два дня показатель роста новых случаев заражения превышает двести.
Заместитель министра здравоохранения Лена Нанушян сообщила, что в последние дни наблюдается определенная тенденция роста случаев заражения COVID-19.
«На этой недели мы перешли отметку 200, вчера было зарегистрировано 220 случаев, а сегодня уже 225. По нашим прогнозам, тенденция к росту будет продолжаться», - сказала она.
По словам Нанушян, в настоящее время получают лечение 3790 человек, из них 606 – в больницах.
«282 человек находятся в тяжелом состоянии, а 48 человек – в крайне тяжелом», - сказала она.
Замминистра призвала население к бдительности. Она отметила, что в нашем регионе напряженная ситуация с распространением коронавируса.
«В тех странах, где высокие темпы вакцинации, госпитализируются и умирают те граждане, которые не прошли вакцинацию», - сказала Лена Нанушян, призвав граждан вакцинироваться.