Հայաստանում շրջանառվում է կորոնավիրուսի «դելտա» շտամը. Անահիտ Ավանեսյան
Աշնան առաջին կեսին ունենք կորոնավիրուսի նոր ալիքի վտանգ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը։
Ինչ վերաբերում է «դելտա» շտամին, Ավանեսյանն ասաց, որ այս պահին սեկվենավորած նմուշ դեռ չկա, սակայն Հայաստանում այն շրջանառվում է։
«Ինչու, որովհետև մենք ունենք բաց սահման և՛ Ռուսաստանի, և՛ Վրաստանի հետ, որտեղ հայտնաբերված է այդ շտամը», - նշեց նա։
Նախարարի պաշտոնակատարն ասաց, որ առողջապահական համակարգը շարունակում է շատ լարված կերպով աշխատել ու սպասարկել կորոնավիուսով վարակված բոլոր հիվանդներին։
«Ամեն ինչ անելու ենք, որ բնակչության 40-50 տոկոսը պատվաստվի ու մենք ավելի անվտանգ միջավայրում լինենք», - ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։

В Армении присутствует «дельта» штамм коронавирусной инфекции – Анаит Аванесян
В первой половине осени в Армении есть вероятность возникновения новой волны коронавируса, заявила сегодня журналистам и.о. министра здравоохранения Араит Аванесян.
Что касается «дельта» штамма коронавируса, то Анаит Аванесян отметила, что хотя на данный момент нет секвенированного образца, однако этот штамм присутствует в Армении.
«Потому что у нас открыты границы и с Россией, и Грузией, где обнаружен этот штамм», - сказала она.
И.о. министра здравоохранения отметила, что система здравоохранения продолжает работать в напряженном режиме и обсуживать всех зараженных коронавирусом пациентов.
«Мы сделаем все возможное, чтобы 40-50 процентов населения прошло вакцинацию и мы сформировали более безопасную среду», - сказала Анаит Аванесян.