Քաջարանի քաղաքապետ Մանվել Փարամազյանը կմնա կալանավորված. դատավոր Արմեն Դանիելյանը մերժել է պաշտպանների բողոքը
27/07/2021 13:42
Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանը կմնա կալանավորված։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, մերժել է Մանվել Փարամազյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ պաշտպանների բողոքը։
Վերաքննիչի այս որոշումը պաշտպանական կողմը կբողոքարկի Վճռաբեկ դատարանում, հարկ եղած դեպքում՝ գանգատ կներկայացնեն  ՄԻԵԴ։
Նշենք, որ Փարամազյանի պաշտպանները ներկա չեն գտնվել կալանավորման որոշման դեմ բողոքի քննությանը, ինչի մասին նրանք հայտարարել էին նախապես՝ կասկածի տակ դնելով դատավոր Արմեն Դանիելյանի անաչառությունը։ Նախօրեին պաշտպանական կողմը ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել դատավորին, սակայն այն մերժվել էր։
Հիշեցնենք՝ հուլիսի 8-ին Քաջարանի քաղաքապետի բնակարանում խուզարկություն էր իրականացվել, ինչից հետո՝ ժամը 11։15-ի սահմաններում, Փարամազյանին բերման են ենթարկել Երևան՝ ԱԱԾ, սակայն ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ է ներկայացվել արդեն հուլիսի 9-ին՝ ժամը 01։24-ին, երբ կազմվել է ձերբակալման արձանագրությունը։
Հուլիսի 10-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գագիկ Պողոսյանի նախագահությամբ, բավարարել է Քաջարանի համայնքապետ Մանվել Փարամազյանին կալանավորելու մասին քննիչի միջնորդությունը։ Մանվել Փարամազյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-178-րդ հոդվածի (խարդախություն կազմակերպել) 3-րդ մասով, 311-րդ հոդվածի (Կաշառք ստանալը) 4-րդ մասով և 154.2-րդ հոդվածի (Ընտրողի կամքի ազատ իրականացմանը խոչընդոտելը) 2-րդ մասով:

Мэр Каджарана Манвел Парамазян останется под арестом: судья Армен Даниелян отклонил жалобу адвокатов
Мэр Каджарана Манвел Парамазян останется под арестом. Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Армена Даниеляна отклонил жалобу адвокатов на решение суда общей юрисдикции Еревана об избрании ареста в качестве меры пресечения в отношении Манвела Парамазяна.
Решение Апелляционного суда будет обжаловано в кассационном порядке, в случае необходимости будет подана жалоба в ЕСПЧ.
Отметим, что адвокаты Манвела Парамазяна не присутствовали на рассмотрении жалобы против решения об аресте, о чем они заявили заранее, поставив под сомнение беспристрастность судьи Армена Даниеляна. Позавчера сторона защиты подала ходатайство о самоотводе судьи, однако оно было отклонено.
Напомним, что 8 июля в квартире мэра Каджарана Манвела Парамазяна был проведен обыск, после чего, около 11:15, Парамазян был подвергнут приводу в Ереван – в Службу национальной безопасности. Однако он был доставлен в следственный департамент СНБ уже 9 июля, в 01:24, когда был составлен протокол о его задержании.
10 июля суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гагика Погосяна удовлетворил ходатайство следователя об аресте Манвела Парамазяна.
Манвелу Парамазяну предъявлено обвинение по ч. 3 ст. 38-178, ч. 4 ст. 311, ч. 2 ст. 154.2 Уголовного кодекса Армении.