Ադրբեջանի կողմից ուժի կիրառմանն ի պատասխան Հայաստանը գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը. ՀՀ ԱԳՆ
28/07/2021 09:07
ՀՀ ինքնիշխան տարածք մայիսի 12-ից ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվել են տեղային մարտեր։ Ըստ նախնական տվյալների, կան մարդկային կորուստներ։
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարում է՝ հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը գնում է իրավիճակի միտումնավոր սրման այն պայմաններում, երբ շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինուժի ապօրինի ներկայությունը, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հիմնավորում է նմանօրինակ գործողությունները Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական պահանջների առաջադրմամբ։
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառմանն ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետությունը գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը։
Խստորեն դատապարտում ենք տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ադրբեջանական կողմի ռազմական գործողությունները։ Իրադրության հետագա սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա, ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

In response to use of force by Azerbaijan, Armenia to use all its military-political tools in accordance with international law: Armenia MFA
28/07/2021 10:26
On July 28, at around 3:40 am, units of the Azerbaijani armed forces, which had infiltrated the sovereign territory of the Republic of Armenia since May 12, attacked the Armenian positions located in the north-eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border, resulting in local battles, Armenia's Ministry of Foreign Affairs said in a statement.
According to preliminary information, there are casualties.
"It is noteworthy that the Azerbaijani side has been deliberately initiating escalation amid ongoing illegal presence of its armed forces on the sovereign territory of the Republic of Armenia, while the Azerbaijani leadership substantiates such actions by making territorial-historical claims to Armenia.
In response to the use of force by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, the Republic of Armenia will use all its military-political tools in accordance with international law.
We strongly condemn the military actions of the Azerbaijani side undermining regional peace and security.
The military-political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the further escalation of the situation," the MFA's statement reads.