ՌԴ միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ. շփման գծի փոփոխություն տեղի չի ունեցել. ՊՆ
ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ, հայտնում են ՀՀ ՊՆ-ից։
Այս պահին, նշված պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։
Ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ընթացքում երկուստեք կիրառվել են հրաձգային զինատեսակներ և ականանետեր։ Ընդ որում, ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից ականանետային կրակ է բացվել ի պատասխան հակառակորդի կողմից ականանետերի կիրառման։
Շփման գծի փոփոխություն տեղի չի ունեցել, սահմանային իրադրությունը գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների վերահսկողության ներքո։

При посредничестве России достигнута договоренность о восстановлении режима перемирия на армяно-азербайджанской границе – Минобороны Армении
28/07/2021 12:02
При посредничестве командования миротворческими силами России достигнута договоренность о восстановлении режима перемирия на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск в северо-восточном направлении, сообщает министерство обороны Армении.
На данный момент достигнутая договоренность, в основном, выполняется.
В результате начавшихся боевых действий из-за предпринятой азербайджанской стороной провокации с двух сторон применялись стрелковое оружие и минометы.
«Подразделения ВС Армении открыли минометный огонь в ответ на применение азербайджанской стороной минометов. Изменений линии соприкосновения не произошло, приграничная обстановка контролируется подразделениями ВС Армении», - заявили в Минобороны.