Պետք է պատրաստ լինենք իրադրության զարգացման բոլոր հնարավոր սցենարներին. Տիգրան Աբրահամյան
ՀՀ ՊՆ հաղորդագրություններից պարզ է դառնում, որ Մոսկվայում նախատեսված բանակցություններ են եղել, սակայն Ադրբեջանը դրանից առաջ հարձակումներ է սկսել սահմանի տարբեր հատվածներում, այս մասին գրել է «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար, «Պատիվ ունեմ» դաշինքով ԱԺ պատգամավոր ընտրված Տիգրան Աբրահամյանը։
««Հակառակորդը, Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում նախատեսվող բանակցություններից առաջ, նախահարձակ մարտական գործողություններ է սկսել Հայաստանի Հանրապետության սահմանների վրա` Սոթքից մինչև Վերին Շորժա հատվածում», -  նշված է ՊՆ ռելիզում։
Իրականում սա կարևոր դետալ է՝ հասկանալու, թե ինչ նպատակներ է հետապնդում Ադրբեջանը և ինչ քայլերի է պատրաստ դիմել», - նշել է նա։
Ըստ Աբրահամյանի՝ ստացվում է, որ բանակցությունների սեղանին կա դրված փաստաթուղթ և իր ցանկալի արդյունքին հասնելու համար Ադրբեջանը դիմել է իր հայտնի գործիքակազմին՝ սահմանային լարվածություն, սադրանքներ, լոկալ մարտեր և այլն:
«Հաշվի առնելով վերջին շաբաթվա ընթացքում սահմանի տարբեր հատվածներում առկա իրադրությունը, ինչպես նաև՝ բանակցությունների առարկա փաթեթը, ենթադրելի է, որ ՀՀ զինված ուժերը սահմանի ուժեղացմանն ուղղված լրացուցիչ միջոցառումներ են իրականացրել և այս մարտերն ընդհանուր տրամաբանության մեջ սպասելի են եղել:
Դեռ չեմ խոսում հետախուզության, ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծության և իրավիճակի հետագա ընթացքը հուշող այլ գործոնների մասին:
Պետք է պատրաստ լինենք իրադրության զարգացման բոլոր հնարավոր սցենարներին և դիտարկել երկրի անվտանգության ապահովման լրացուցիչ միջոցառումների ձեռնարկման մասին», - նշել է Աբրահամյանը։

Мы должны быть готовы ко всем возможным сценариям развития ситуации – Тигран Абрамян
Из сообщений министерства обороны Армении становится ясно, что в Москве были намечены к проведению переговоры, однако Азербайджан перед ними начал атаки на разных участках границы, написал руководитель аналитического центра «Энакет», депутат парламента Армении от блока «Честь имею» Тигран Абрамян.
«В преддверие предусмотренных в столице Российской Федерации Москве переговоров противник начал наступательные боевые действия на границах Республики Армения – на участке от Сотка до Верин Шоржа», - отмечается в пресс-релизе Минобороны Армении.
«В действительности, это важная деталь, чтобы понять, какие цели преследует Азербайджан и к каким шагам готов прибегнуть», - отметил он.
По словам Тиграна Абрамяна, выходит, что на столе переговоров есть документ и для достижения желаемого результата Азербайджан прибегает к своему хорошо известному инструментарию – приграничной напряженности, провокациям, локальным боям и т. д.
«Учитывая обстановку на разных участках границы в течение последней недели, а также существующий пакет переговоров, можно предположить, что ВС Армении предприняли дополнительные меры по укреплению границы, и эти бои в контексте общей логики были ожидаемыми.
Не говоря уже о разведке, анализе военно-политической обстановки и других факторах, подсказывающих дальнейшее развитие ситуации.
Мы должны быть готовы ко всем возможным сценариям развития ситуации и рассмотреть возможность принятия дополнительных мер по обеспечению безопасности страны», - отметил Тигран Абрамян.