Կութի մուտքը փակ է, քանի որ հակառակորդի կողմից դեռ մայիսից կա որոշակի առաջխաղացում. Գեղարքունիքի մարզպետ (Տեսանյութ)
29/07/2021 12:42
Փոխհրաձգություն տեղի է ունեցել գիշերը ու լուսադեմին, կառավարությունում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը։
«Դա տեղի է ունեցել այն դիրքի ուղղությամբ, որտեղ երեկ թեժ մարտեր էին ընթացել, մեկ վիրավոր ունենք, ուսի շրջանում է վիրավորումը, վիրահատել են, ամեն ինչ նորմալ է», - ասաց Սանոսյանը։
Մարզպետի խոսքով՝ այդ հատվածում ռուս խաղաղապահներ չկան։
Նա ասաց, թե ռուսական կողմի հետ բանակցություններից մանրամասներ չի կարող հայտնել, բայց կարող է ասել, որ որոշակի պրոցես եղել է ու կա։
«Թե հիմա ինչ փուլում են, չեմ կարող ասել», - նշեց Սանոսյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ է փակ Կութ գյուղի մուտքը, Գեղարքունիքի մարզպետն ասաց, թե դա պայմանավորված է անվտանգության նկատառումներով։
«Կութի հարակից տարածքում հակառակորդի կողմից դեռ մայիսի 13-14-ից կա որոշակի առաջխաղացում, որոշում է կայացվել, որ այդպես վարվենք», - ասաց նա։
Գնել Սանոսյանի խոսքով՝ Սոթքի հանքի աշխատակիցներն ու տեխնիկայի որոշ մաս դուրս է բերվել ու հանքն այս պահին չի աշխատում։
Նա ասաց, թե բանակը հակառակորդին շատ արժանի պատասխան է տվել ու բնագծի որևէ փոփոխություն տեղի չի ունեցել։

Въезд в село Кут закрыт, поскольку противник еще в мае продвинулся на этом участке – губернатор Гегаркуника
29/07/2021 13:06
Перестрелка произошла ночью и на рассвете, заявил в беседе с журналистами в правительстве губернатор Гегаркуникской области Гнел Саносян.
«Это произошло в направлении той позиции, где вчера шли интенсивные бои. Один военнослужащий ранен в области плеча. Он прооперирован, все нормально», - сказал губернатор.
По его словам, на данном участке нет российских миротворцев.
Губернатор Гегаркуника отметил, что не может сообщить подробности переговоров с российской стороной, однако может сказать, что определенный процесс был и продолжается.
«На каком этапе сейчас переговоры, не могу сказать», - отметил он.
На вопрос, почему закрыт въезд в село Кут, губернатор Гегаркуника ответил, что это обусловлено соображениями безопасности.
«Противник продвинулся на прилегающей к селу Кут территории еще 13-14 мая, поэтому принято такое решение», - сказал он.
По словам Гнела Саносяна, с территории Сотского золоторудного месторождения эвакуированы часть техники и сотрудники, сейчас работа предприятия прекращена.
Он также отметил, что армия дала достойный ответ противнику и на линии соприкосновения каких-либо изменений не произошло.