«Ժողովուրդ». Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործով մեղադրյալ չկա
«9 ամիս է անցել, սակայն Արցախի պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի դեմ մահափորձի գործով մեղադրյալ չկա: Ավելին՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ գործը Զինվորական քննչական բաժնից որոշում է կայացվել տեղափոխել ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեագիտական վարչություն, որտեղ 44-օրյա պատերազմի մասով առավել լայնածավալ քրեական գործեր են քննվում, և կցվել է դրանց: Ի դեպ, քրեական գործով բավականին կցկտուր ցուցմունքներ են տրված, որից ակնհայտ է այն, որ, ի վերջո, ՊԲ նախկին հրամանատարի տեղաշարժի մասին Ադրբեջանն ինքնուրույն չէր կարող իմանալ։
Հիշեցնենք, որ Ջալալ Հարությունյանը 2020 թվականի հոկտեմբերին մարտական դիրքում վիրավորվել էր և հոկտեմբերի 27-ին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հրամանագրով ազատվել Արցախի պաշտպանության նախարար – Պաշտպանության բանակի հրամանատարի պաշտոնից: Վերջինիս վիրավորումը շատերի համար մնաց առեղծված, թե ինչպես հակառակորդը իմացավ նրա տեղը և տեղաշարժը»։

«Жоховурд»: В деле о покушении на Джалала Арутюняна нет обвиняемого
Прошло уже 9 месяцев, однако по делу о покушении на бывшего командующего Армией обороны Карабаха Джалала Арутюняна до сих пор нет обвиняемого. Более того, принято решение передать дело из военного следственного отдела в управление криминалистики Следственного комитета Армении для объединения с более масштабными уголовными делами, связанными с 44-дневной войной, пишет газета «Жоховурд».
«Кстати, по уголовному делу имеются довольно отрывочные показания, из которых ясно, что в Азербайджане не могли самостоятельно получить данные о передвижениях бывшего командующего Армией обороны Арцаха.
Напомним, Джалал Арутюнян был ранен в октябре на боевой позиции и указом президента Арцаха Араика Арутюняна 27 октября освобожден от должности министра обороны Арцаха – командующего Армией обороны. Его ранение, как противник узнал его о его местонахождении и передвижении, так и осталось для многих загадкой», - отмечает издание.