Դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի ժամանակավրեպ գնալը շատ վտանգավոր պայմաններ կարող է ստեղծել Արցախի և Հայաստանի համար. Սեյրան Օհանյան
Դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի գնում են այն ժամանակ, երբ գոյություն ունեն խաղաղության պայմաններ ու թշնամի երկրները վերածվում են հարևան երկրների, Ազգային ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Այսօր ադրբեջանցիները ներխուժել են մեր տարածք ու չեն հեռանում, ես համոզված եմ՝ այն ռազմավարական կետերը, որ հանձնել ենք ադրբեջանցիներին, հետագայում սահմանազատման պարագայում խնդիրներ են առաջացնելու՝ ադրբեջանցիներին հետ շպրտելու մեր սահմաններից», - ասաց նա։
Պաշտպանության նախկին նախարարն ընդգծեց՝ դելիմիտացիայի ու դեմարկացիայի ժամանակավրեպ գնալը շատ վտանգավոր պայմաններ կարող է ստեղծել և Արցախի, և Հայաստանի համար։
«Դա իր մեջ պարունակում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականություն ու հակադիր պետությունների ճանաչում, իսկ տարածքային ամբողջականության ճանաչումն անմիջապես վտանգում է Արցախի խնդրին», - ասաց նա։
Սեյրան Օհանյանի խոսքով՝ հարևանների հետ հարաբերություններում յուրաքանչուր կետի, յուրաքանչյու թիզ հողի համար տարիներով բանակցել են մեր դիվանագետները։
Նշենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երեկ պաշտպանության նախարարությունում հայտարարել է՝ «ունենալ դեմարկացված և դելիմիտացված սահմաններ, մոտավորապես նույնն է, թե ունենալ պարիսպ սեփական երկրի շուրջ»։

Поспешный процесс делимитации и демаркации очень опасен для Арцаха, и для Армении – Сейран Оганян
Процесс делимитации и демаркации проводится в мирных условиях, когда вражеские государства становятся соседями, заявил сегодня в парламенте руководитель фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
«Сегодня ВС Азербайджана вторглись на территорию Армении и не покидают ее. Я уверен, что стратегические позиции, которые мы сдали азербайджанцам, в дальнейшем, во время разграничения границ создадут проблемы, чтобы мы отбросили назад с наших границ азербайджанцев», - сказал Сейран Оганян.
Бывший министр обороны подчеркнул, что несвоевременное проведение делимитации и демаркации может создать очень опасную ситуацию и для Арцаха, и для Армении.
«Делимитация и демаркация предполагает признание территориальной целостности Азербайджана, а признание территориальной целостности создает прямую угрозу для Арцаха», - сказал он.
По словам Сейрана Оганяна, наши дипломаты на протяжении лет вели переговоры с соседями буквально за каждый пункт, каждую строчку, каждую пядь земли.
Отметим, что вчера премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в министерстве обороны, что «иметь демаркированные и делимитированные границы – почти то же самое, что иметь крепостные стены вокруг собственной страны».