«Ժողովուրդ». Խորհրդարանը երեկվա տապալված փորձերից հետո այսօր ընտրելու է ԱԺ 3-րդ փոխնախագահին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երեկ խորհրդարանում իսկական խառնաշփոթ էր. իշխանությունն ու ընդդիմությունը ԱԺ 3-րդ փոխնախագահին էին ընտրում, սակայն այդպես էլ չէր ստացվում: «Հայաստան» խմբակցությունից առաջադրված ՀՅԴ-ական Իշխան Սաղաթելյանին ընդդիմությունը երկու անգամ առաջադրեց ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում, սակայն երկու անգամ էլ Սաղաթելյանը չընտրվեց:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի՝ իշխանությանը մոտ կանգնած աղբյուրները փոխանցում են, որ «Հայաստան» խմբակցությունը իշխանությունից 22 ձայն է պահանջել, որպեսզի երկու ընդդիմադիր ֆրակցիաների պատգամավորների թվի հետ միասին Սաղաթելյանը կարողանա 54 ձայն ստանալ: Իշխանության պատգամավորները, երեկ ամբիոնից կոկորդ պատռելով, հավաստիացնում էին, որ իրենք իրենց խոստացածը կատարել են, ավելին՝ խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանն անձամբ է զանգահարել գործընկերներին և ուղղորդել քվեարկության՝ հորդորելով՝ 1-22 համարների պատգամավորները մեկ մարդու նման Սաղաթելյանին ընտրեն։
Իշխանության մի հատվածն այն կարծիքին է, որ սա իշխանության պատիժն է Իշխան Սաղաթելյանի այն հայտարարությանը, որ խորհրդարանում օր ու արև չի տալու իշխանությանը: Սակայն, մյուս կողմից, իշխանությունը տեսակետ էր շրջանառում, թե դաշնակցական Սաղաթելյանին չի ընտրում «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը, քանի որ այդ պաշտոնը պետք է տրվեր իրենց, այլ ոչ թե «Հայաստան» խմբակցությանը: Երրորդ վարկածի համաձայն՝ «Հայաստան» խմբակցության ներսի խմորումների հետևանք են Սաղաթելյանի քվեարկության ճակատագրական անվավեր քվեաթերթիկները:
Ըստ այդմ, խմբակցության ներսում Իշխան Սաղաթելյանին չեն ընդունում ու արդյունքում չեն էլ ընտրում: Թե իրականում ինչ է կատարվում, ինչու չի հաջողվում ընդդիմադիր փոխխոսնակին ընտրել, դժվար է ասել: Ամեն դեպքում, այսօր երրորդ անգամ նրան պետք է խորհրդարանում ընտրեն»։

«Жоховурд»: После двух проваленных попыток парламент сегодня изберет третьего вице-спикера
Вчера в парламенте царил настоящий хаос: власти и оппозиция выбирали третьего вице-спикера парламента, однако не удалось, пишет газета «Жоховурд». Оппозиция два раза выдвинула депутата  фракции «Армения», представителя АРФД Ишхан Сагателян как единого кандидата на должность председателя вице-спикера, однако Сагателян так и не был избран.
Как передают источники издания, фракция «Армения» потребовала от власти 22 голоса, чтобы вместе с числом депутатов двух оппозиционных фракций Сагателян смог получить 54 голоса. Представители правящей фракции вчера, надрывая горло, заверяли что они выполнили свое обещание, более того руководитель фракции Айк Конджоян лично звонил коллегам и призвал 22 депутатов проголосовать за Сагателяна.
«Часть правящей фракции придерживается того мнения, что таким образом власти наказывают Ишхана Сагателяна за заявление о том, что в парламенте у власти не будет покоя. Однако с другой стороны, есть точка зрения, что фракция «Честь имею» не голосует за Сагателяна, поскольку эту должность должны были получить они, а не фракции «Армения». Согласно третьей версии, признанные недействительными бюллетени являются следствием разногласий в самой фракции «Армения».
Что в действительности происходит, почему не удается избрать третьего вице-спикера парламента сложно сказать. Во всех случаях, сегодня в парламенте его должны избрать в третий раз», - отмечает издание.