Ստեղծված իրավիճակում ռուսական ուղեկալներ տեղադրելը չարյաց փոքրագույնն է, Հայաստանն ընտրում է վատի ու ամենավատի միջև. Ռազմական փորձագետ
06/08/2021 18:15
Հայաստանի Հանրապետությունը հայտնվել է այնպիսի մի վիճակում, երբ պետք է ընտրություն կատարի վատի, ավելի վատի, շատ վատի և ամենավատի միջև։ Այժմ ստիպված ընտրել է վատը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռազմական փորձագետ Վան Համբարձումյանը՝ անդրադառնալով Ոսկեպարում ռուսական ուղեկալ տեղադրելու մասին երեկ հայտնի դարձած իրողությանը։
«Երևի թե ոչ ոք չէր ուզի, որ իր երկրի սահմանները վերահսկողության տակ պահեր որևէ այլ երկիր, բայց կա այն, ինչ կա։ ՀՀ զինված ուժերն ունեն մարդկային ռեսուրսի, նյութատեխնիկական խնդիրներ։ Շատ դեպքերում զինծառայողների թիվը մարտական արդյունավետ հերթապահություն իրականացնելու համար չի հերիքում՝ մանավանդ այսօր մեր երկիրն Ադրբեջանի հետ ունի 410 կմ նոր սահման», - ասաց ռազմական փորձագետը։
Վան Համբարձումյանի խոսքով՝ ՀՀ իշխանությունը, տեսնելով, որ սահմանի որոշ հատվածներում Ադրբեջանն ունի լուրջ հավակնություններ, և ինքն ունակ չէ զսպելու այդ հավակնությունները, օգնության համար դիմում է ռուսական կողմին։
«Այժմ Ադրբեջանի համար առկա են բարենպաստ պայմաններ՝ կրկին գնալու իրավիճակի սրացման։ Եվ այս իրավիճակում սահմանի երկայնքով ռուսական ուղեկալներ տեղադրելը չարյաց փոքրագույնն է։ Իհարկե, առավել ընդունելի կլիներ, եթե հայ-ադրբեջանական սահմանին կանգանծ լինեին ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերը»,- նշեց ռազմական փորձագետը։
Համբարձումյանի կարծիքով՝ ռուսական ուղեկալների տեղակայման գործընթացը շարունակական բնույթ է կրելու, քանի որ ադրբեջանական կողմը փորձելու է սադրանքների և սրացումների գնալ ամենատարբեր ուղղություններով։
«Ադրբեջանն ուզում է առավելագույնը «պոկել» Հայաստանից՝ անկլավներ, միջանցք և այլն, որոնց նախկինում չէր հավակնում», - ասաց ռազական փորձագետը։

В создавшейся ситуации размещение российских опорных пунктов меньшее из зол: Армения выбирает между плохим и худшим – военный эксперт
06/08/2021 19:37
Республика Армения оказалась в ситуации, когда нужно сделать выбор между плохим, худшим и наихудшим. Сейчас вынужденно выбрали плохое, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am военный эксперт Ван Амбарцумян, касаясь вчерашней новости о размещении российского опорного пункта в селе Воскепар Тавушской области.
«Наверное, никто бы не хотел, чтобы границы его страны находились под контролем какой-либо другой страны, но имеем то, что имеем. В Вооруженных силах Армении есть проблемы с людским ресурсом, военно-технические проблемы. Часто численность военнослужащих не хватает для осуществления эффективного боевого дежурства, особенно сегодня, когда протяженность новой границы нашей страны с Азербайджаном 410 км», - сказал военный эксперт.
По словам Вана Амбарцумяна, власти Армении, видя, что Азербайджан претендует на некоторые участки нашей границы, и они не способны сдержать эти стремления, обращаются за помощью к России.
«Сейчас для Азербайджана создались благоприятные условия, чтобы снова спровоцировать обострение ситуации. И в такой ситуации размещение российских опорных пунктов вдоль границы – меньшее из зол. Конечно, было бы гораздо лучше, чтобы на армяно-азербайджанской границе стояли пограничные войска СНБ Армении», - отметил он.
По мнению военного эксперта, процесс размещения опорных пунктов российских военных будет носить постоянный характер, поскольку азербайджанская стороны попытается пойти на провокации и эскалацию напряженности по самым различным направлениям.
«Азербайджан хочет «урвать» от Армении максимум – анклавы, коридор и т.д., на которые раньше не претендовал», - сказал военный эксперт.