«Հրապարակ». ԱԺ-ն երկուշաբթի օրվանից սկսելու է ընտրել հանձնաժողովների նախագահներին և տեղակալներին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Երեկ Իշխան Սաղաթելյանին երրորդ փորձից ԱԺ փոխնախագահ ընտրելուց հետո խորհրդարանն անցավ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հարցին։ Ամբողջ օրը քննարկեցին և ընդունեցին իշխանության առաջարկած տարբերակը՝ 12 հանձնաժողով։ Արցախի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու ընդդիմության առաջարկը մերժվեց։ Երկուշաբթի օրվանից սկսելու են ընտրել հանձնաժողովների նախագահներին և տեղակալներին։ Դոնթի բանաձևով՝ ընդդիմությանը բաժին է հասել 3 մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոն։
Դրանք կլինեն տնտեսական հարցերի հանձնաժողովը, տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերինը և մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը, որը «Հայաստան» դաշինքը զիջել է «Պատիվ ունեմ»-ին։
Տեղեկացանք, որ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում «Հայաստան» խմբակցությունն առաջադրելու է Վահե Հակոբյանի թեկնածությունը, եվրասիական ինտեգրման հանձնաժողովում՝ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի, իսկ մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում, ըստ ամենայնի, կառաջադրվի նախկինում իմքայլական, ներկայում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագիր Թագուհի Թովմասյանը»։

«Грапарак»: Парламент в понедельник приступит к выборам председателей постоянных комиссий
Газета «Грапарак» пишет, что парламент Армении, избрав вчера с третьей попытки Ишхана Сагателяна вице-спикером Национального Собрания, перешел к вопросу формирования постоянных комиссий. Весь день обсуждался и был принят предложенный властями вариант – 12 комиссий. Предложение оппозиции о создании постоянной комиссии по вопросам Арцаха было отклонено. С понедельника парламент Армении приступит к выборам председателей и заместителей председателей постоянных комиссий.
«Согласно формуле Д’Ондта, оппозиции достанутся должности председателей трех постоянных комиссий – по экономическим вопросам, по вопросам региональной и евразийской интеграции, по защите прав человека и общественным вопросам, которую фракция "Армения" уступила фракции "Честь имею".
По нашим сведениям, фракция "Армения" выдвинет на должность председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам кандидатуру Ваге Акопяна, комиссии по евразийской интеграции – бывшего вице-премьера Армена Геворкяна. На должность председателя комиссии по защите прав человека, по всей видимости, будет выдвинута член фракции "Честь имею", бывший депутат фракции "Мой шаг", редактор газеты "Жоховурд" Тагуи Товмасян», - пишет газета.