Եթե իշխանությունն ամեն ինչ զիջելուց հետո ստորագրի փաստաթղթեր, հաջորդ քայլով Ռուսաստանից պահանջելու է դուրս բերել իր ռազմաբազաները Հայաստանից․ Ջամալյան
07/08/2021 10:05
Հայաստանի գործող իշխանությունը Ոսկեպարում ռուսական սահմանապահների տեղակայման գործոնն օգտագործելու է՝ պատրանք ստեղծելու համար, թե ապավինում է Ռուսաստանի օգնությանն ու բարելավում է հարաբերությունները նրա հետ, իսկ հետո, տարածքային ենթադրյալ զիջումների գնալուց հետո, Ռուսաստանից պահանջելու է դուրս բերել իր ռազմաբազաները մեր երկրից, Հ2 հեռուստաընկերության եթերում ասել է  ռազմական փորձագետ Դավիթ Ջամալյանը։
«Եթե այս իշխանությունը ամեն ինչ զիջելուց հետո ստորագրի փաստաթղթեր, և զուտ իրավական հարթության մեջ այնպիսի տպավորություն ստեղծի, թե Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ այլևս խնդիր չկա, այս երկու հարևաններից այլևս սպառնալիք չի բխում, որովհետև ամեն ինչ ստորագրվել է, հաջորդ քայլը լինելու է ռուսական կողմին պահանջ դնելը, որ իր ռազմաբազաները Հայաստանից դուրս բերի», - նշել է ռազմական փորձագետը։
«Այսինքն, մի կողմից իրենք դիմում են ռուսներին, և տպավորություն է, որ Ռուսաստանն էլ ամրացնում է իր դիրքերը, բայց կարծում եմ, որ մեր դաշնակիցներն էլ շատ լավ հասկանում են, որ խաղի վերջնարդյունքը հակառակն է լինելու, հակառակին է բերելու։ Այսինքն, հարց է դրվելու, որ իրենք այստեղից դուրս գան, որովհետև եթե ամեն ինչ ստորագրվի ու կարծես թե՝ այլևս վտանգ չբխի Ադրբեջանից ու Թուրքիայից, ապա ռուսական ռազմաբազայի ներկայությունը Հայաստանում արդեն դառնալու է «անիմաստ»։ Այս խաղը շատ հստակ ուրվագծվում է, և կարծում եմ, որ Կրեմլում սա շատ լավ հասկանում են»,- ասել է Ջամալյանը։

Эта власть потребует от российской стороны вывести свои военные базы из Армении после того, как уступит все и подпишет документы – Давид Джамалян
07/08/2021 12:40
Власти Армении используют фактор размещения российских пограничников в селе Воскепар для создания иллюзии, что надеются на помощь России и улучшают отношения с ней, а потом, после предполагаемых территориальных уступок, потребуют от России вывести свои военные базы из нашей страны, заявил в эфире эфир телеканала H2 военный эксперт Давид Джамалян.
«Если эта власть, после уступки всего подпишет документы и создаст чисто в правовой плоскости впечатление, будто с Турцией и Азербайджаном больше нет проблем, нет больше исходящие от двух соседей  угроз, поскольку все подписано, то следующим шагом будет требование от российской стороны вывести свои военные базы из Армении», - отметил эксперт.
«То есть, с одной стороны, они обращаются к русским и создают впечатление, что Россия укрепляет свои позиции. Однако, на мой взгляд, наши союзники тоже очень хорошо понимают, что итог игры будет противоположным, приведет к обратному. То есть, будет поставлен вопрос, чтобы они вышли отсюда, поскольку если все подписано и вроде больше нет угроз от Азербайджана и Турции, то присутствие российской военной базы в Армении уже станет "бессмысленным". Эта игра очень четко просматривается, и я считаю, что в Кремле это очень хорошо понимают», - сказал Давид Джамалян.