Հայաստանն աշխատելու է ՀԱՊԿ արդյունավետության բարձրացման և անդամ պետությունների կարիքներին ժամանակին արձագանքելու մեխանիզմների ամրապնդման ուղղությամբ. Կայացել է Գրիգորյանի և Զասի հանդիպումը
09/08/2021 12:53
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ ԱԳ  նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է  Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Արմեն Գրիգորյանը զրուցակցին ներկայացրել է  Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր ադրբեջանական ԶՈՒ ներթափանցման արդյունքում ստեղծված իրադրությունը, ինչպես նաև Ադրբեջանի պարբերական սադրանքները՝ այդ թվում Նախիջևանի տարածքից։
ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում անվտանգային և կովկասյան տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ հայկական կողմի գնահատականների շրջանակներում Արմեն Գրիգորյանը  ուշադրություն է հրավիրել Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքներին և դրանցից բխող  սպառնալիքներին։ Երկուստեք շեշտվել է իրավիճակի դեէսկալացիայի անհրաժեշտությունը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է արվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արցախյան հիմնահարցի համապարփակ և տևական  կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Կողմերն անդրադարձել են նաև ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի գալիք նախագահությանը։
Արմեն Գրիգորյանը տեղեկացրել է հայկական նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության արդյունավետության բարձրացումը և անդամ պետությունների կարիքներին ժամանակին արձագանքելու մեխանիզմների ամրապնդումը։
Ստանիսլավ Զասն իր հերթին ընդգծել է ՀԱՊԿ կատարելագործման կարևորությունը և վստահեցրել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմինները կներդնեն բոլոր ջանքերը՝ հայկական կողմի հայտարարվելիք առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու համար։

Армения будет работать над повышением эффективности ОДКБ  и укреплением  механизмов реагирования на нужды стран-членов – Армен Григорян встретился со Станиславом Засем
09/08/2021 13:14
Армения будет работать над повышением эффективности ОДКБ и укреплением механизмов реагирования на нужды стран-членов – Армен Григорян встретился со Станиславом Засем
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Армен Григорян 9 августа принял генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Армен Григорян представил генсеку ОДКБ обстановку на границах в результате вторжения ВС Азербайджана в Сюникскую и Гегаркуникскую области, а также периодические провокации азербайджанской стороной, в том числе, из территории Нахичевани.
В рамках оценок армянской стороны ситуации в зоне ответственности ОДКБ и кавказском регионе Армен Григорян обратил внимание Станислава Зася на последствия азербайджано-турецкой агрессии против Арцаха и исходящие из этого угрозы. Стороны подчеркнули необходимость деэскалации ситуации.
На встрече Григорян и Зась обсудили нагорно-карабахский конфликт и подчеркнули необходимость всеобъемлющего и долгосрочного урегулирования проблемы в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Стороны обратились также к вопросам, связанным с предстоящим председательством Армении в ОДКБ.
Армен Григорян проинформировал о стратегических подходах армянского председательства, отметив, что приоритетами будут повышение эффективности Организации и укрепление механизмов реагирования на нужды стран-членов.
Станислав Зась в свою очередь заявил о важности усовершенствования ОДКБ, заверив, что рабочие органы Организации приложат все усилия для претворения в жизнь ожидающихся приоритетов армянской стороны.