ՀԱՊԿ-ում նախագահությունն այնքան էլ մեծ բան չի տա Հայաստանին. քաղաքագետ
ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի նախագահությունը թույլ կտա, որպեսզի ՀՀ իշխանություններ ավելի արդյունավետ համագործակցություն ծավալեն Ռուսաստանի և կառույցի անդամ մյուս պետությունների հետ։ Այս առումով գուցե հնարավոր լինի ինչ-որ շահ իրացնել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ռոբերտ Ղևոնդյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանի՝ Ստանիսլավ Զասի հետ հանդիպմանն արած հայտարարությանը, որ Հայաստանն իր նախագահության օրոք աշխատելու է ՀԱՊԿ արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։
«Սակայն մենք պետք է հասկանանք, որ որքան էլ այս կամ այն երկիրը նախագահի ՀԱՊԿ-ում, այդ կառույցում որոշիչ խոսքը պատկանում է Ռուսաստանին։ Այնպես որ, Հայաստանի նախագահությունն այնքան էլ մեծ բան չի տա մեզ, և ես ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներում գլոբալ փոփոխություն չեմ կանխատեսում», - նշեց քաղաքագետը։
Հիշեցնենք, որ Գրիգորյան-Զաս՝ այսօր կայացած հանդիպմանը հանդիպման ընթացքում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է ՀԱՊԿ կատարելագործման կարևորությունը և վստահեցրել, որ ՀԱՊԿ աշխատանքային մարմինները կներդնեն բոլոր ջանքերը՝ հայկական կողմի հայտարարվելիք առաջնահերթությունները կյանքի կոչելու համար։

От председательства Армении в ОДКБ не стоит ожидать многого – политолог
Председательство Армении в ОДКБ позволит армянским властям осуществлять более эффективное сотрудничество с Россией и другими членами этой структуры. В данном контексте, возможно, продвижение каких-то интересов, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Роберт Гевондян, касаясь заявления исполняющего обязанности главы МИД Армении Армена Григоряна на встрече с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем, что приоритетом председательства Армении будет повышение эффективности Организации.
«Однако мы должны понять, что, сколько бы та или иная страна не председательствовала в ОДКБ, решающее слово в этой структуре принадлежит России. Посему председательство Армении не может дать нам многого, и я не прогнозирую глобальных изменений в деятельности ОДКБ», - отметил политолог.
Напомним, сегодня в ходе встречи Армена Григоряна со Станиславлом Засем, генеральный секретарь ОДКБ заявил о важности усовершенствования ОДКБ и заверил, что рабочие органы Организации приложат все усилия для претворения в жизнь ожидающихся приоритетов армянской стороны.