Մեր համբերությունն անսպառ չէ, սահմանային իրավիճակի ուժային լուծման իրավունք ենք վերապահում. կայացել է Արշակ Կարապետյանի և Ստանիսլավ Զասի հանդիպումը (Տեսանյութ)
09/08/2021 20:03
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։
Ողջունելով հյուրին՝ պաշտպանության նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք Ձեր այցին սպասում էինք դեռ մայիս ամսին: Հայաստանի համար այդ պահին բավական լարված ժամանակահատված էր, բայց, ցավոք սրտի, Ձեր այցը տեղի չունեցավ: Այսօր մեր սահմաններին ձևավորվել է կայուն ծանր իրավիճակ: Մայիս ամսին ադրբեջանական զինված ուժերը, երկու ուղղությամբ, ներխուժեցին հայկական տարածք: Դա մեզ անչափ անհանգստացնում է: Մենք խաղաղության կողմնակից ենք: Մենք, որևէ պարագայում, չենք ուզում իրադրության լարում մեր սահմաններին: Միևնույն ժամանակ, մենք պատրաստ չենք համակերպվել գործողությունների հետ, որոնք կարող են հանգեցնել Հայաստանի պետական սահմանի խախտմանը: Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր տարածքները: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք խաղաղ ճանապարհով լուծել այս խնդիրը՝ ի ցույց դնելով մեր խաղաղասիրությունը: Միևնույն ժանանակ, մեր համբերությունը նույնպես անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում մենք իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ»:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ-ում առկա որոշումների կայացման և ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները չեն համապատասխանում օպերատիվ իրադրության զարգացման ներկայիս պահանջներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է նաև ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ հայկական կողմի առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու կատարելագործումը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման խնդիրները:
Ստանիսլավ Զասը շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ պետական բարձր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Այնուհետև, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ պաշտպանության նախարարին տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում ծրագրվում են ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստերը, իսկ սեպտեմբերի 16-ին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վեհաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում ՀԱՊԿ նախագահությունը կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը։

Армения решит проблему нарушения своих границ силой, если не удастся достичь мирной развязки – Аршак Карапетян встретился с генсеком ОДКБ (Видео)
09/08/2021 20:40
Министр обороны Аршак Карапетян 9 августа принял прибывшего в Армению с рабочим визитом генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася, сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Приветствуя гостя, министр обороны Армении, в частности отметил: «Мы ждали Вашего визита в мае. Тогда для Армении был очень напряженный период, но, к сожалению, Ваш визит не состоялся. Сегодня на наших границах сформировалась стабильно тяжелая ситуация. В мае ВС Азербайджана по двум направления вторглись на территорию Армении, что нас очень беспокоит».
Аршак Карапетян отметил, что Армения выступает за мир и не желает напряженности на границах.
«Мы ни в коем случае не хотим обострения ситуации на наших границах. В то же время мы не готовы смириться с действиями, которые могут привести к нарушению государственных границ Армении. Мы решительно будем защищать наши территории. Мы, конечно, стремимся решить проблему мирным путем, но наше терпение не безгранично. В случае отсутствия мирной развязки ситуации на границах, мы оставляем за собой право решить проблему путем силы», - отметил глава Минобороны Армении.
Министр обороны Армении выразил сожаление в связи с тем, что существующие в ОДКБ механизмы принятия решений и реагирования на кризисные ситуации не соответствуют существующим требованиям развития оперативной обстановки.
Аршак Карапетян проинформировал генерального секретаря ОДКБ, что в период предстоящего председательства в ОДКБ Армения будет работать над повышением эффективности деятельность ОДКБ, а также развития военной составляющей Организации.
Станислав Зась поздравил министра обороны Армении с назначением на высокую государственную должность.
Генеральный секретарь ОДКБ сообщил, что 15 сентября в Душанбе планируются совместные заседания глав МИД, глав Минобороны и секретарей Совбезов стран ОДКБ, а 16 сентября – саммит Совета коллективной безопасности ОДКБ, в ходе которого председательство в Организации будет передано Армении.