Արցախի նախագահը կաթողիկոս Արամ Առաջինին է ներկայացրել Արցախում տիրող իրավիճակը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 10-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ:
Երկրի ղեկավարը Վեհափառ Հայրապետին  է ներկայացրել Արցախում տիրող իրավիճակը, իրականացվող վերականգնողական և շինարարական աշխատանքները, պատերազմի հետևանքով տեղահանված քաղաքացիների խնդիրները: Միաժամանակ նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Արամ Առաջին կաթողիկոսին Արցախին մշտապես սատարելու համար:
Իր հերթին Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսն իր զորակցությունն է  հայտնել Արցախի ժողովրդին՝ վստահություն հայտնելով, որ միասնական ուժերով կհաջողվի հաղթահարել առկա մարտահրավերները  և լուծել Արցախի առջև ծառացած խնդիրները:

Араик Арутюнян представил Католикосу Великого Дома Киликийского Араму Первому ситуацию в Арцахе
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 10 августа провел телефонный разговор с Арамом Первым, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Глава государства представил Верховному Патриарху ситуацию в Арцахе, осуществляемые восстановительные и строительные работы, проблемы вынужденных переселенцев. Президент выразил Католикосу Араму I признательность за постоянное содействие Арцаху.
В свою очередь Католикос Великого Дома Киликийского выразил свою поддержку народу Арцаха и уверенность, что совместными усилиями удастся преодолеть все существующие вызовы и решить проблемы, стоящие перед Арцахом.