Ռոբերտ Քոչարյանի և Սերժ Սարգսյանի ժամանակ ձեռք բերված սպառազինության հանրագումարն ավելի մեծ է, քան 2018-ից հետո ձեռք բերվածը․ Սեյրան Օհանյան
10/08/2021 15:22
Լրագրողների հետ զրույցում պաշտպանության նախկին նախարար, «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը անտեղի համարեց այն համեմատությունները, որոնք տանում են ՔՊ-ական պատգամավորները՝ իրենց և նախկին իշխանությունների օրոք ձեռք բերված սպառազինությունների ծավալի և որակի միջև։
«Առաջին խոշոր ռազմատեխնիկական համագործակցության՝ ՌԴ-ից զինամթերքի ներկրման պայմանագիրը կնքվել է Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ, և նրա ժամանակ էլ առաջին C-300-ները՝ 3 համակարգ, բերել ենք այստեղ։ ՌԴ-ը երկու ԻԼ-76 ինքնաթիռ է նվիրել, գումարած դրան՝ մեկ ԻԼ-76 ինքնաթիռ մենք գնել ենք Սերժ Սարգսյանի ժամանակ։ Եվ այդ բոլորի հանրագումարն ավելի մեծ է, քան տարբեր պատգամավորների նշած թվերի համեմատությունները՝ միլիոնների առումով», - ասաց Օհանյանը։
Նա հավաստեց նաև, որ իր պաշտոնավարման ժամանակ 1300 ինքնաթիռաչվերթ սպառազինություն է ներկրվել ՌԴ-ից, այդ թվում՝ C-300-ի ևս երեք համակարգ, «Տոչկա-Ու», «Իսկանդեր»։
«Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ սպառազինության մատակարարման գործընթացը անընդհատ է եղել ՀՀ ԶՈՒ-ում, և անհամեմատելի են այն գործողությունները, որոնք կատարվել են մինչև 2018 թվականը և 2018 թվականից հետո», - ասաց Սեյրան Օհանյանը։

Общая стоимость закупленного при Роберте Кочаряне и Серже Саргсяне вооружения  намного выше, чем приобретено после 2018 года – Сейран Оганян
10/08/2021 18:12
Общая стоимость закупленного при Роберте Кочаряне и Серже Саргсяне вооружения намного выше, чем приобретено после 2018 года – Сейран Оганян
Бывший министр обороны, руководитель фракции «Армения» Сейран Оганян считает неуместными сравнения, которые проводят депутаты фракции «Гражданский договор» между объемом и качеством приобретенного ими и бывшими властями вооружения.
«Первый крупный договор о военно-техническом сотрудничестве был заключен с Россией при Роберте Кочаряне. Именно в его время сюда были доставлены первые 3 системы С-300. РФ подарила 2 самолета Ил-76, плюс к этому мы закупили один самолет Ил-76 при Серже Саргсяне. И их общая стоимость намного выше, чем сравнения, которые приводятся различными депутатами правящей партии», - сказал Сейран Оганян.
Он также заверил, что во время его деятельности на посту министра обороны из России в Армению было совершено 1300 самолетовылетов, в том числе были доставлены С-300, три системы «Точка-У», «Искандер».
«Все это говорит о том, что процесс поставок вооружения постоянно продолжался и выполненные до 2018 года действия несравнимы с теми, что имели место после 2018 года», - сказал Сейран Оганян.