Հայաստանը կանգնած է «պարտքի ծուղակի» շեմին, տնտեսական ու քաղաքական ճգնաժամերին ավելանալու է սոցիալականը․ Վահե Հակոբյան
10/08/2021 12:52
ԱԺ տնտեսական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրված «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանը խորհրդարանում խոսեց տնտեսության խնդիրների մասին։ Ըստ նա՝ 2020 թվականի «շոկային տարում» տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունները մեծ հետք են թողել տնտեսության վրա, տնտեսական ճգնաժամը գումարվել է մինչ այդ առկա քաղաքական ճգնաժամին, իսկ հիմա այդ ամենին շուտով ավելանալու է նաև սոցիալական ճգնաժամը։
«2020 թվականն ամփոփեցինք 7,5 տոկոս տնտեսական անկմամբ և հայտնվեցինք տնտեսական ճգնաժամի մեջ, որը գումարվեց քաղաքականին։ Դրան, հավաստիացնում եմ ձեզ, շուտով միանալու է ևս մեկ ճգնաժամ, դա սոցիալական ճգնաժամն է, որովհետև իշխող քաղաքական ուժը որդեգրել է տնտեսական այսպիսի քաղաքականություն՝ հոգալ ընթացիկ ծախսերը՝ ավելացնելով պետական պարտքը։ Շատ նման է մի իրավիճակի, որ երբ մի ոչ այնքան հեռատես քաղաքացի գնում, վարկ է վերցնում, որ փակի մյուս վարկը, հետո երրորդ վարկն է վերցնում ու այդպես ընկնում է «պարտքի ծուղակի» մեջ։ Մենք հիմա կանգնած ենք այդ շեմին, «պարտքի ծուղակի» շեմին, քանի որ մեր ՀՆԱ-պետական պարտք հարաբերակցությունը վաղուց անցել է 60 տոկոսանոց շեմը և մոտենում է 70 տոկոսին։ Սրան գումարվում է 5,7 տոկոսանոց գնաճը։ Ասեմ, որ միայն հունիսին արձանագրվել է 6,5 տոկոս գնաճ», - ասաց Հակոբյանը՝ կանխատեսելով, որ այս իրավիճակում Հայաստանը ԱՄՀ-ի չափանիշներով կարող է հայտնվել ռիսկային գոտում, ինչը հղի է մի շարք վտանգներով։

Армения оказалась в долговой ловушке, к экономическому и политическому кризисам прибавится социальный – Ваге Акопян
10/08/2021 14:01
Депутат фракции «Армения» Ваге Акопян, выдвинутый на должность председателя постоянной комиссии по экономическим вопросам, обратился сегодня в парламенте к экономическим проблемам. По его словам, произошедшие в «шоковом» 2020 году трагические события оказали большое влияние на экономику, экономический кризис прибавился к существующему до этого политическому кризису, а вскоре к этому прибавится также социальный кризис.
«Мы завершили 2020 год экономическим спадам на уровне 7,5% и оказались в экономическом кризисе, который прибавился к политическому. Заверяю вас, что вскоре к этому прибавиться еще один кризис – социальный, поскольку правящая политическая сила привержена такой экономической политике – заботиться только о текущих расходах, увеличивая государственный долг. Очень похоже на ситуацию, когда один не очень дальновидный гражданин берет кредит, чтобы погасить другой кредит, затем еще третий кредит и так оказывается в долговой яме. Мы сейчас на этой грани – оказались в долговой ловушке, поскольку соотношение государственного долга к ВВП давно превышает 60% и приближается к 70%. Только в июне зафиксирован 6,5% рост цен», - сказал Ваге Акопян, отметив, что согласно критериям МВФ, Армения в такой ситуации может оказаться в зоне риска, что чревато рядом опасностей.